تبلیغات
جنگل و جنگلداری - پوشش در استان گیلان

حتی بلند‌ترین درختان هم از عقده خودبزرگ بینی رنج نمی‌برند، زیرا مقایسه وجود ندارد

پوشش در استان گیلان

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-07:18 ب.ظ

در گیلان مردم به دلیل وجود طبیعتی زیبا و مملو از رنگ، کمتر از رنگ مشکی استفاده می‌کردند مگر زنان مسن که آنان نیز تنها لچک خود را که زیر روسری بسته می‌شد از این رنگ تیره انتخاب می‌کردند. مردم گیلان در گذشته برای عزا نیز لباس‌های کهنه و مندرس خود را به تن می‌کردند و از پوشیدن لباس سیاه امتناع می‌کردند.

پوشاک بانوان استان گیلان

روسری، سربند (لچک)، پیراهن یا جمه، جلیقه، کت، الجاقبا، دامن، شلیته، شلوار و چادر کمر از جمله بخش‌های اصلی لباس محلی بانوان گیلان است. هر تکه از لباس زن گیلانی کاربردی داشته که با تغییر شرایط، نیاز به آن از بین رفته و کم کم حذف شده است.

الجاقبا: این پوشش از مخمل یا پارچه چادرشب دوخته می‌شود و پوشش زنان در کوهستان‌های شرقی و قاسم‌آباد می‌باشد.

شلیته یا کوتاه تومان (تنبان): این تن‌پوش دامنی کوتاه و پرچین است که به آن «گرد تومان» نیز می‌گویند. در مرکز و شرق گیلان دامن بلند چین‌داری مرسوم است که به آن دراز تومان (تنبان) می‌گویند و در غرب گیلان در زبان تالشی «شلار» نام دارد.

چادر کمر: چادر کمر پوششی است که بانوان گیلانی آن را به کمر می‌بندند و بانوان ساکن جلگه به آن «کمردبد» می‌گویند. بانوان چادر را هنگام کار کشاورزی مثل چیدن برگ سبز چای، وجین و چیدن مرکبات در هوای سرد و هنگامی که مجبورند ساعت‌ها به شکل خمیده کار کنند، به دور کمر می‌بندند زیرا بستن آن علاوه بر گرم نگه داشتن آنان، از کمر درد جلوگیری می‌کند همچنین از آن برای بستن کودک به پشت هنگام کار کردن استفاده می‌شود.

لباس‌های محلی زنان گیلان را می‌توان به سه بخش شرق، غرب و مرکز تقسیم‌بندی کرد. لباس زنان شرق گیلان به لباس «قاسم‌آبادی»، لباس زنان غرب گیلان «تالشی» و لباس زنان مرکز گیلان با عنوان «رسوخی» معروف است. لباس «رسوخی» بیشتر در شهر ماسوله دیده می‌شود که یادگار زمان قاجار است و از شهرهایی مانند زنجان به گیلان رسوخ کرده است. پارچه‌هایی که در لباس زنان شرق و غرب گیلان به کار می‌رود نیز متفاوت است. در لباس زنان غرب گیلان متن پارچه‌های لباسی دارای گل‌های رنگارنگ و درشت است در حالی که در لباس زنان شرق گیلان زمینه پارچه ساده و یکرنگ است و تزئینات آن از نواردوزی‌هایی با رنگ‌‌های مختلف تشکیل شده است. هر چه به کوهپایه‌های گیلان نزدیک‌تر می‌شویم، نوع پارچه ضخیم‌تر می‌شود مثلاً ساکنان دیلمان بیشتر از پارچه مخمل استفاده می‌کنند و آن‌هایی که در جلگه زندگی می‌کنند، لباس‌هایشان از جنس ابریشم است.

لباس زنان غرب گیلان دارای زنان غرب گیلان دارای زیبایی خاص و منحصر به فردی است. لباس زنان تالشی در نمای کلی و در غربی‌ترین منطقه تالش شامل روسری یکدست سفید، جلیقه که گاهی با سکه‌های درشت تزئین می‌شود، پیراهن بلند تا مچ پا و دامنی که در فارسی شلیته و در زبان محلی شلار نامیده شده و زنان تالشی چند شلار را روی هم می‌پوشند. بلندی پیراهن و شلیته مشخص‌کننده بخش‌های مختلف غرب گیلان است به طور مثال در غربی‌ترین منطقه تالش (هشتپر) پیراهن بلند و در ماسال پیراهن کوتاه تا بالای زانو می‌باشد.

لباس زنان شرق گیلان و منطقه قاسم‌آباد در شهرستان رودسر دارای ویژگی فرهنگی خاصی است. لباس زنان قاسم‌آباد به دلیل تنوع رنگی زیاد و جذابیت بالا بسیار معروف بوده و عمومیت پیدا کرده است به طوری که نشانه‌هایی از این لباس در نقاط دیگر جلگه شرق گیلان دیده می‌شود. این لباس شامل یک روسری زیرین به نام «مندیل» می‌باشد که به جای آن از کلاه نیز استفاده شده و با تعداد زیادی سکه در قسمت پیشانی تزئین می‌شود. البته این کلاه مختص قاسم‌آباد نیست. جلیقه آن مانند جلیقه‌های دیگر است با این تفاوت که با سکه تزئین می‌شود. پیراهن قاسم‌آبادی تفاوت خاصی با پیراهن‌های نقاط مختلف گیلان دارد.

لباس‌های دیلمان نیز بسیار زیبا دوخته می‌شود. ویژگی‌های این لباس عبارتند از استفاده از دوخت‌های ابتدایی که سطح لباس را به حالت گسترده‌ای با نخ‌های رنگی و به وسیله دست بخیه ساده می‌زدند، طرح گل و گلدان و ماه و ستاره که در معماری ایران استفاده می‌شده از جمله طرح‌هایی است که به همراه طرح زیگزاگ در این لباس وجود دارد. همچنین در دیلمان نوعی از دامن زنانه با حفظ نشانه‌های تاریخی آن از پارچه مخمل دوخته می‌شود. لباس دیلمانی سراسر سکه‌دوزی شده است.

به طور کلی لباس محلی بانوان گیلانی به واسطه تنوع رنگ و نوع پوشش، یکی از بهترین انواع لباس‌های محلی ایران است.

            

                                                                     لباس محلی رودسر                                                                      لباس محلی املش

             

                                                                                    لباس محلی تالش                                   لباس محلی عمارلو (شهرستان رودبار)

لباس مردان استان گیلان

سرپوش مردانه (کلاه): کلاه پوششی است که مردان از پوست، شال و پارچه به شکل‌های مختلف می‌دوزند و بر سر می‌گذارند. کلاه‌های مردان گیلانی کلاهی است که در روستاها استفاده می‌شود که در نواحی مختلف استان متفاوت است.

کلاه مردان غرب گیلان عبارتست از شال کلاه که از پارچه پشمی به رنگ مشکی و رنگ‌های متمایل به آن بافته می‌شود و در زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این کلاه چوپانان نواحی غرب گیلان نیز در زمستان استفاده می‌کنند. کلاه چالگیزی یا چلگیزی کلاه که در نواحی کوهستانی هشتپر استفاده می‌شود. کلاه ترک‌دار یا چهارگوش که از جنس پارچه سفید است و در تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و کلاه عرق‌چین که سرپوش توری شکل و به رنگ سفید است و در تابستان و در هنگام خواب کاربرد دارد. کلاه مردان شرق گیلان نَمَت کلاه نامیده می‌شود که از جنس نمد بوده و به شکل تخم‌مرغی بلند، کوتاه و یا چهارگوش است. این کلاه خردلی رنگ را در روز عروسی بر سر داماد قرار می‌دهند. چوپانان نواحی شرق گیلان از کلاهی به نام پوستین کلاه استفاده می‌کنند که از پوست بره دوخته می‌شود. مردان در هنگام ماهیگیری و زراعت در شالیزار، از کلاه حصیری استفاده می‌کنند.

تن‌پوش مردانه: مردان در استان گیلان در مواقع مختلف از پیراهن‌های مختلف استفاده می‌کنند. نوعی از آن‌ها، پیراهنی از جنس پارچه نخی به رنگ سفید یا آبی است که دارای یقه 3 سانتی بوده و از جلو باز می‌شود. این پیراهن دارای آستین راسته با مچ است. نوعی دیگر از پیراهن توسط چوپانان مورد استفاده قرار می‌گیرد که در شرق گیلان به چپ یقه موسوم است. کِش پیرهن نیز نوعی پیراهن زیر است که در زمستان و پاییز پوشیده می‌شود. در مواقع عروسی دامادها نوعی پیراهن به تن می‌کنند که به رنگ سفید می‌باشد ولی در روستای قاسم‌آباد قرمز رنگ است و شال قرمزی نیز بر روی آن بسته می‌شود.

چوپان‌ها پوششی بلند به نام «باشلاق» بر تن می‌کنند که آب را از خود عبور نمی‌دهد و از برش زدن پارچه‌ بافته شده (پشم شال) به دست می‌آید. ایشان در روز از پوشش کوتاه‌تری به نام «کولاگیر» و در شب از نوع دیگری به نام «شولا» استفاده می‌کنند که هر دو به صورت نمدمالی تهیه می‌شود.

جلیقه: جلیقه را که به آن جلقته یا جلقده می‌گویند، برای فصول پاییز و زمستان از جنس شال و برای بهار و تابستان از پارچه‌های نازک‌تر می‌دوزند.

شلوار: در غرب گیلان شلوار مردان تالش که آن را شلار می‌گویند دارای دمپای تنگ و اغلب به رنگ سیاه، شیری و فلفلی است و جنس آن از پشم می‌باشد. مردان در شرق گیلان نیز شلواری که دمپای آن برای پیرمردان لوله‌ای ساده و برای جوانان دکمه‌ای است می‌پوشند که رنگ آن تیره می‌باشد. در گذشته در قاسم‌آباد رودبار نیز سرشلوار مردانه‌ای به نام قدک می‌دوختند که نوع پارچه آن نخی و رنگ آن مشکی یا سرمه‌ای بود. در غرب و شرق گیلان نیز شلوار تنگی به نام تنگِ تومان رایج بوده است که مردان به هنگام رفتن به جنگل یا مزرعه می‌پوشیدند. در استان گیلان شلوار تنگ چسبانی به نام «دیج» که دارای لیفه‌ای معروف به بندی تومان بود، رواج داشت که بعدها مدل این شلوارها سه دکمه شد و آن را با کمر بند می‌بستند. این شلوار معروف به پیش پولوک یا پیش پولیک یا شلوار جلو دکمه‌دار یا تومان قیش می‌باشد. در کشتی گیله مردی (کشتی گیلان) شلواری به نام لاسپاره می‌پوشیدند.

ماهیگیران در هنگام صید از لباسی به نام فوکا استفاده می‌کنند. این پوشش سرهمی (کفش، شلوار و پیراهن)، از جنس لاستیک داخلی خودروهای سنگین است.

شال کمر: مردان استان گیلان بر روی شلوار و کمر خود شال می‌بستند و آن را «کمر دبد» می‌گفتند. عرض این شال 30-33 سانتی‌متر و طول آن 2-3 متر و به رنگ قهوه‌ای تیره یا سفید بوده است.

کت: مردان تالش از کتی به نام چوخا یا شکه که از شال دوخته می‌شد، استفاده می‌کردند. شکل این کت معمولی و دارای یقه برگردان است. مردان در شرق گیلان و نواحی جلگه‌ای، از پشمه چوخا از جنس شال، کت می‌دوختند.

پاپوش: چوموش که به فارسی چموش گفته می‌شود نوعی پای‌افزار از جنس چرم ساده است که کاملاً بومی بوده و بیشتر ساکنان مناطق کوهستانی گیلان از آن استفاده می‌کردند اما امروزه کاربرد خود را از دست داده است. از امتیازهای این پای‌افزار، سبکی و یکپارچگی آن است. دو نوع چموش وجود دارد. یک نوع آن که مخصوص شکار می‌باشد به «شکار چوموش» معروف است و با بند چرمی به پا بسته می‌شود. نوع دیگر آن فاقد بندهای چرمی است. در تالش دو نوع چموش دوخته می‌شد. نوع مرغوب آن «ختنی» و نوع نامرغوب آن که از پوست دباغی شده دوخته می‌شد، «مازرده» نام داشت. به مرور زمان که دوختن و استفاده از چموش از رونق افتاد، نوع دیگری که از لاستیک تهیه می‌شد به نام «رزین چموش» جای آن را گرفت. ساغری نوعی کفش چرمی بدون پشت و بی‌پاشنه است که روحانیون آن را می‌پوشیدند. ارسی نیز نوعی کفش چرمی پشت‌دار است. چاروق نیز کفش دوخته شده ساده و پشت‌دار از پوست الاغ، اسب یا گاومیش است. نوعی پاپوش بافته شده از نخ کتان یا کنف به نام گیوه وجود دارد که در تابستان استفاده می‌شود. پوتین گالش نوعی گالش است که رویه آن کوتاه است و از جنس چرمی و جلو بنددار است. مردان روستایی به هنگام کار در مزارع یا جنگل، از چکمه پلاستیکی استفاده می‌کنند. چوکوتور (چیکتور) پوشش مورد استفاده به هنگام حرکت روی برف بوده است که زیر چموش می‌بستند. چیک یا چوک به معنای پنجه و تور به معنای بافته می‌باشد. کفش چوبی یا کتله (دمپایی محلی) نوعی پاپوش بوده است که از چوب ساخته می‌شد و دارای دو نوع بود. یک نوع آن دارای یک تسمه کلفت بود که انگشت بزرگ پا داخل آن قرار می‌گرفت. از این پاپوش برای طی راه‌های کوتاه و در حمام‌های عمومی استفاده می‌شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
דירות דיסקרטיות
دوشنبه 21 مرداد 1398 07:09 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. He or she is handsome.
Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the most wonderful
lips I've seen. They're well made, with incredible arms plus a
chest that is different during this sweater. We're standing before of each other referring to our everyday life, what we want in the future, what we're trying to find
on another person. He starts telling me that bigger been rejected
a great deal of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for an excuse
right. But let me know, utilize reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you currently?' he explained as I recieve closer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, simply do it.' I reply.

‘I love how you will think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my rearfoot in the leg, massaging it slowly. ‘What can you prefer girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone who knows what we want. A person who won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid of trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid of trying a new challenge, especially on the subject of making new things in the bedroom ', I intimate ‘And I adore girls who are direct, who cut with the chase, like you simply did. Being
honest, it really is a huge turn on.
breast enlargement tablets
جمعه 18 مرداد 1398 08:48 ب.ظ
If some one wants to be updated with hottest technologies afterward he must be pay a
visit this site and be up to date daily.
kako povecati velicinu penisa
جمعه 18 مرداد 1398 01:45 ق.ظ
Incredible! This blog looks just like my old one!
It's on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Excellent
choice of colors!
Alisia
شنبه 12 مرداد 1398 12:03 ب.ظ
You really make it appear so easy with your presentation but I find this matter to be really something
that I feel I would by no means understand. It
kind of feels too complicated and extremely wide for me.
I am looking ahead for your subsequent put up, I will try to get the hang of it!
Bernadette
شنبه 12 مرداد 1398 12:01 ب.ظ
Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I
clicked submit my comment didn't show up. Grrrr...
well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful
blog!
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:46 ق.ظ

This is nicely expressed! !
canada medication pharmacy best canadian mail order pharmacies discount canadian pharmacies canadian pharcharmy online24 no 1 canadian pharcharmy online buy viagra now buy viagra now canadian drug canadian pharmacy cialis buy viagrow pro
וילות להשכרה בצפון
جمعه 4 مرداد 1398 06:39 ق.ظ
many thanks a lot this website is usually professional along with informal
שירותי ליווי ברמת גן
پنجشنبه 3 مرداد 1398 04:56 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel
eyes and the most amazing lips I've seen. He is well developed,
with incredible arms along with a chest that sticks out on this sweater.
We're standing right in front of one another dealing with our lives, what we wish money, what
we're in search of on another person. He starts saying that he has been rejected a great
deal of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for reasons right.

But tell me, you would not reject me, can you Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you currently?' he said as I get more detailed him and kiss him.

‘When don't ask, just do it.' I reply.

‘I like how you will think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my high heel in their leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you like in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone that knows what they have to want. A person who won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid of trying interesting things,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new stuff, especially when it comes to making new things in the bedroom ', I intimate ‘And I enjoy girls that are direct, who cut from the chase, like you simply did. To become
honest, which is a huge turn on.
najlepsze konta osobiste
یکشنبه 23 تیر 1398 12:57 ب.ظ
I got this site from my friend who informed me about this website and at the moment this time I am browsing this web page
and reading very informative posts here.
konto osobiste ranking
شنبه 22 تیر 1398 01:31 ب.ظ
If you are going for finest contents like I do, only pay a visit this web site all the time as it presents feature contents, thanks
וילות באילת
پنجشنبه 20 تیر 1398 09:39 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in a few minutes a villa for rent by city, various rooms lofts and villas.
Be in awe of the photos and data that the site has
to provide you. The site is a center for every body the ads
within the field, bachelorette party? Use an associate who leaves Israel?

No matter what the main reason you must rent a villa for the two
event or maybe a team recreation made for any age.
The site is also the center of rooms by the hour, which is definitely another
subject, for lovers who are trying to find an opulent room equipped
for discreet entertainment that has a spouse or lover.
Regardless of the you are looking for, the 0LOFT website will make a try
to find you to identify rentals for loft villas and
rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
נערות ליווי בבת ים
چهارشنبه 19 تیر 1398 12:10 ق.ظ
Sexy2call Quick search and find the newest results Discover a
massage escort girl, discrete apartment or any perfect and
indulgent recreation. Searching for escort girls? Discrete apartments?
Generate a quick search by region
sexy2call
شنبه 15 تیر 1398 08:51 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.

They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for
his face, hazel eyes and the prettiest lips I've seen. They're
well developed, with incredible arms as well as a chest that stands out on this sweater.
We're standing right in front of one another referring to our everyday life, what you want in the future, what we're in search of
on another person. He starts saying that he has been rejected many times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I don't know. Everything happens for a reason right.
But let me know, utilize reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you right now?' he explained as I buy closer to him and kiss him.

‘The next time don't ask, do it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my high heel within his leg, massaging it slowly. ‘What can you prefer in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone discussion what they have to want. Someone who won't say yes because I said yes. Someone who's not afraid when attemping new things,' he says. ‘I'm never afraid when you try new stuff, especially when it comes to making something totally new in the bedroom ', I intimate ‘And I love ladies who are direct, who cut from the chase, like you just did. For being
honest, it really is a huge turn on.
שירותי ליווי ברמת גן
پنجشنبه 13 تیر 1398 04:56 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that
fit his face, hazel eyes and the prettiest lips I've
seen. He could be well built, with incredible arms and also a chest that sticks out on this
sweater. We're standing in-front of each other speaking about our
lives, what we'd like money, what we're searching for on another person.
He starts saying that they have been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject
you ', I believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I really don't know. Everything happens for a good reason right.
But figure out, would you reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at this time?' he was quoted saying as I purchase closer to him and kiss him.

‘When don't ask, just do it.' I reply.

‘I like how you would think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my your back heel in his leg, massaging it slowly. ‘So what can you want in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone that knows whatever they want. Someone that won't say yes although I said yes. Someone who's unafraid of attempting a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt interesting things, especially in regards to making new stuff in bed ', I intimate ‘And I really like females who are direct, who cut over the chase, like you only did. To get
honest, it really is a huge turn on.
Sexy2Call
چهارشنبه 12 تیر 1398 02:24 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the most up-to-date results Find
a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search
of escort girls? Discrete apartments? Create a quick search by region
נערת ליווי ברמת גן
دوشنبه 10 تیر 1398 10:11 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and
the prettiest lips I've seen. He could be quality, with incredible arms plus a chest that stands out with this sweater.
We're standing right in front of each other referring to us,
what we'd like for future years, what we're trying to find
on another person. He starts telling me that
he has been rejected many times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe that
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for a good reason right.
But inform me, you wouldn't reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you today?' he said as I receive nearer to him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I'm keen on how you will think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my heel bone in the leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you want ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone discussion the things they want. Someone that won't say yes although I said yes. Someone who's not scared when you attempt new things,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt something totally new, especially in relation to making something totally new in the bed room ', I intimate ‘And I love women who are direct, who cut over the chase, like you merely did. Being
honest, which is a huge turn on.
נערת ליווי חיפה
دوشنبه 10 تیر 1398 07:22 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find the most up-to-date results Look for a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation.
Seeking escort girls? Discrete apartments? Generate
a quick search by region, the largest portal in Israel for discreet apartments
and escort girls, many different youth ads that will give you service and guidance you didn't know, perform a search by city and find you the dream girl for the indulgence, business meeting?

Ads do not include and or provide and or encourage and or
imply the provision of sexual services. The ads are
governed by all of the binding laws in the State of Israel.
Fat Loss
یکشنبه 9 تیر 1398 12:18 ب.ظ
Fine way of telling, and ood paragraph to obtain facts aboit my presentation focus, which i am going to convey in academy.
http://flatfullovs.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 06:49 ق.ظ

Thank you, A good amount of advice.

buy name brand cialis on line cost of cialis cvs we recommend cialis best buy cialis cost cialis canadian drugs only now cialis 20 mg cialis billig only best offers 100mg cialis generic cialis at walmart cialis 10 doctissimo
Online cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 02:50 ب.ظ

Many thanks! I like this!
purchase once a day cialis prezzo di cialis in bulgaria only here cialis pills i recommend cialis generico cialis dose 30mg cialis prices in england we recommend cheapest cialis cialis pills buy cialis uk no prescription cialis lowest price
http://cribovbom.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 12:05 ق.ظ

Regards. Quite a lot of forum posts.

cost of cialis cvs cialis 20mg preis cf cialis ahumada cialis et insomni only now cialis for sale in us prices on cialis 10 mg sublingual cialis online cialis online canadian discount cialis canadian discount cialis
cbd oil for anxiety
شنبه 1 تیر 1398 11:23 ق.ظ
Hello tto all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are fastidious in support of new visitors.
http://bepgahigh.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 07:18 ق.ظ

Tips certainly taken!.
5 mg cialis coupon printable wow cialis 20 cialis dosage amounts cialis canada on line cialis diario compra tarif cialis france cialis for sale south africa cialis sicuro in linea generic for cialis generico cialis mexico
fifa55
شنبه 1 تیر 1398 12:14 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
me to come here and visit more often. Did you hire out
a designer to create your theme? Excellent work!
cialis daily reviews
جمعه 31 خرداد 1398 03:11 ب.ظ

With thanks! Awesome information.
tarif cialis france cialis from canada generic cialis tadalafil generic for cialis sublingual cialis online cialis tablets australia il cialis quanto costa recommended site cialis kanada cialis 100mg suppliers buy cialis online legal
נערות ליווי בתל אביב
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:55 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. He's quality, with incredible arms and also a chest that stands
apart on this sweater. We're standing in front of one another dealing with our lives, what we would like
money, what we're interested in on another person. He starts saying that bigger been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me, biting
his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for a
good reason right. But tell me, would you reject me, might you Ana?'
He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you today?' he explained as I purchase closer to him and kiss him.

‘When don't ask, simply do it.' I reply.

‘I'm keen on the method that you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus in their leg, massaging it slowly. ‘What exactly do that suits you ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone to know what you want. A person that won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared of attempting interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when trying new things, especially on the subject of making interesting things in bed ', I intimate ‘And I really like ladies who are direct, who cut from the chase, like you just did. For being
honest, which is a huge turn on.'
Cialis pills
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:01 ب.ظ

This is nicely put. .
cialis generico in farmacia generic cialis with dapoxetine cialis 5 mg para diabeticos buy original cialis cialis billig cialis arginine interactio acheter cialis kamagra what is cialis precios de cialis generico cialis kaufen wo
cialis treatment for bph
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:52 ق.ظ

Wonderful information. Thanks a lot.
only here cialis pills generic cialis 20mg tablets no prescription cialis cheap cialis farmacias guadalajara cialis free trial precios de cialis generico generic cialis review uk cialis for sale south africa cialis official site cialis 30 day trial coupon
Buy cialis online
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:55 ق.ظ

Thanks a lot, Numerous facts.

achat cialis en suisse cialis cost cialis per paypa cialis 200 dollar savings card cialis coupon cialis tablets australia cialis generic cialis 5 mg effetti collateral order cialis from india buy brand cialis cheap
http://bentelin.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:33 ب.ظ

Reliable forum posts. Thank you.
how to buy cialis online usa low dose cialis blood pressure cialis prezzo al pubblico cialis dose 30mg cialis 20mg preis cf precios de cialis generico acheter cialis meilleur pri tadalafil 10 mg cialis per paypa american pharmacy cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo