تبلیغات
جنگل و جنگلداری - پوشش در استان گیلان

حتی بلند‌ترین درختان هم از عقده خودبزرگ بینی رنج نمی‌برند، زیرا مقایسه وجود ندارد

پوشش در استان گیلان

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-06:18 ب.ظ

در گیلان مردم به دلیل وجود طبیعتی زیبا و مملو از رنگ، کمتر از رنگ مشکی استفاده می‌کردند مگر زنان مسن که آنان نیز تنها لچک خود را که زیر روسری بسته می‌شد از این رنگ تیره انتخاب می‌کردند. مردم گیلان در گذشته برای عزا نیز لباس‌های کهنه و مندرس خود را به تن می‌کردند و از پوشیدن لباس سیاه امتناع می‌کردند.

پوشاک بانوان استان گیلان

روسری، سربند (لچک)، پیراهن یا جمه، جلیقه، کت، الجاقبا، دامن، شلیته، شلوار و چادر کمر از جمله بخش‌های اصلی لباس محلی بانوان گیلان است. هر تکه از لباس زن گیلانی کاربردی داشته که با تغییر شرایط، نیاز به آن از بین رفته و کم کم حذف شده است.

الجاقبا: این پوشش از مخمل یا پارچه چادرشب دوخته می‌شود و پوشش زنان در کوهستان‌های شرقی و قاسم‌آباد می‌باشد.

شلیته یا کوتاه تومان (تنبان): این تن‌پوش دامنی کوتاه و پرچین است که به آن «گرد تومان» نیز می‌گویند. در مرکز و شرق گیلان دامن بلند چین‌داری مرسوم است که به آن دراز تومان (تنبان) می‌گویند و در غرب گیلان در زبان تالشی «شلار» نام دارد.

چادر کمر: چادر کمر پوششی است که بانوان گیلانی آن را به کمر می‌بندند و بانوان ساکن جلگه به آن «کمردبد» می‌گویند. بانوان چادر را هنگام کار کشاورزی مثل چیدن برگ سبز چای، وجین و چیدن مرکبات در هوای سرد و هنگامی که مجبورند ساعت‌ها به شکل خمیده کار کنند، به دور کمر می‌بندند زیرا بستن آن علاوه بر گرم نگه داشتن آنان، از کمر درد جلوگیری می‌کند همچنین از آن برای بستن کودک به پشت هنگام کار کردن استفاده می‌شود.

لباس‌های محلی زنان گیلان را می‌توان به سه بخش شرق، غرب و مرکز تقسیم‌بندی کرد. لباس زنان شرق گیلان به لباس «قاسم‌آبادی»، لباس زنان غرب گیلان «تالشی» و لباس زنان مرکز گیلان با عنوان «رسوخی» معروف است. لباس «رسوخی» بیشتر در شهر ماسوله دیده می‌شود که یادگار زمان قاجار است و از شهرهایی مانند زنجان به گیلان رسوخ کرده است. پارچه‌هایی که در لباس زنان شرق و غرب گیلان به کار می‌رود نیز متفاوت است. در لباس زنان غرب گیلان متن پارچه‌های لباسی دارای گل‌های رنگارنگ و درشت است در حالی که در لباس زنان شرق گیلان زمینه پارچه ساده و یکرنگ است و تزئینات آن از نواردوزی‌هایی با رنگ‌‌های مختلف تشکیل شده است. هر چه به کوهپایه‌های گیلان نزدیک‌تر می‌شویم، نوع پارچه ضخیم‌تر می‌شود مثلاً ساکنان دیلمان بیشتر از پارچه مخمل استفاده می‌کنند و آن‌هایی که در جلگه زندگی می‌کنند، لباس‌هایشان از جنس ابریشم است.

لباس زنان غرب گیلان دارای زنان غرب گیلان دارای زیبایی خاص و منحصر به فردی است. لباس زنان تالشی در نمای کلی و در غربی‌ترین منطقه تالش شامل روسری یکدست سفید، جلیقه که گاهی با سکه‌های درشت تزئین می‌شود، پیراهن بلند تا مچ پا و دامنی که در فارسی شلیته و در زبان محلی شلار نامیده شده و زنان تالشی چند شلار را روی هم می‌پوشند. بلندی پیراهن و شلیته مشخص‌کننده بخش‌های مختلف غرب گیلان است به طور مثال در غربی‌ترین منطقه تالش (هشتپر) پیراهن بلند و در ماسال پیراهن کوتاه تا بالای زانو می‌باشد.

لباس زنان شرق گیلان و منطقه قاسم‌آباد در شهرستان رودسر دارای ویژگی فرهنگی خاصی است. لباس زنان قاسم‌آباد به دلیل تنوع رنگی زیاد و جذابیت بالا بسیار معروف بوده و عمومیت پیدا کرده است به طوری که نشانه‌هایی از این لباس در نقاط دیگر جلگه شرق گیلان دیده می‌شود. این لباس شامل یک روسری زیرین به نام «مندیل» می‌باشد که به جای آن از کلاه نیز استفاده شده و با تعداد زیادی سکه در قسمت پیشانی تزئین می‌شود. البته این کلاه مختص قاسم‌آباد نیست. جلیقه آن مانند جلیقه‌های دیگر است با این تفاوت که با سکه تزئین می‌شود. پیراهن قاسم‌آبادی تفاوت خاصی با پیراهن‌های نقاط مختلف گیلان دارد.

لباس‌های دیلمان نیز بسیار زیبا دوخته می‌شود. ویژگی‌های این لباس عبارتند از استفاده از دوخت‌های ابتدایی که سطح لباس را به حالت گسترده‌ای با نخ‌های رنگی و به وسیله دست بخیه ساده می‌زدند، طرح گل و گلدان و ماه و ستاره که در معماری ایران استفاده می‌شده از جمله طرح‌هایی است که به همراه طرح زیگزاگ در این لباس وجود دارد. همچنین در دیلمان نوعی از دامن زنانه با حفظ نشانه‌های تاریخی آن از پارچه مخمل دوخته می‌شود. لباس دیلمانی سراسر سکه‌دوزی شده است.

به طور کلی لباس محلی بانوان گیلانی به واسطه تنوع رنگ و نوع پوشش، یکی از بهترین انواع لباس‌های محلی ایران است.

            

                                                                     لباس محلی رودسر                                                                      لباس محلی املش

             

                                                                                    لباس محلی تالش                                   لباس محلی عمارلو (شهرستان رودبار)

لباس مردان استان گیلان

سرپوش مردانه (کلاه): کلاه پوششی است که مردان از پوست، شال و پارچه به شکل‌های مختلف می‌دوزند و بر سر می‌گذارند. کلاه‌های مردان گیلانی کلاهی است که در روستاها استفاده می‌شود که در نواحی مختلف استان متفاوت است.

کلاه مردان غرب گیلان عبارتست از شال کلاه که از پارچه پشمی به رنگ مشکی و رنگ‌های متمایل به آن بافته می‌شود و در زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این کلاه چوپانان نواحی غرب گیلان نیز در زمستان استفاده می‌کنند. کلاه چالگیزی یا چلگیزی کلاه که در نواحی کوهستانی هشتپر استفاده می‌شود. کلاه ترک‌دار یا چهارگوش که از جنس پارچه سفید است و در تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و کلاه عرق‌چین که سرپوش توری شکل و به رنگ سفید است و در تابستان و در هنگام خواب کاربرد دارد. کلاه مردان شرق گیلان نَمَت کلاه نامیده می‌شود که از جنس نمد بوده و به شکل تخم‌مرغی بلند، کوتاه و یا چهارگوش است. این کلاه خردلی رنگ را در روز عروسی بر سر داماد قرار می‌دهند. چوپانان نواحی شرق گیلان از کلاهی به نام پوستین کلاه استفاده می‌کنند که از پوست بره دوخته می‌شود. مردان در هنگام ماهیگیری و زراعت در شالیزار، از کلاه حصیری استفاده می‌کنند.

تن‌پوش مردانه: مردان در استان گیلان در مواقع مختلف از پیراهن‌های مختلف استفاده می‌کنند. نوعی از آن‌ها، پیراهنی از جنس پارچه نخی به رنگ سفید یا آبی است که دارای یقه 3 سانتی بوده و از جلو باز می‌شود. این پیراهن دارای آستین راسته با مچ است. نوعی دیگر از پیراهن توسط چوپانان مورد استفاده قرار می‌گیرد که در شرق گیلان به چپ یقه موسوم است. کِش پیرهن نیز نوعی پیراهن زیر است که در زمستان و پاییز پوشیده می‌شود. در مواقع عروسی دامادها نوعی پیراهن به تن می‌کنند که به رنگ سفید می‌باشد ولی در روستای قاسم‌آباد قرمز رنگ است و شال قرمزی نیز بر روی آن بسته می‌شود.

چوپان‌ها پوششی بلند به نام «باشلاق» بر تن می‌کنند که آب را از خود عبور نمی‌دهد و از برش زدن پارچه‌ بافته شده (پشم شال) به دست می‌آید. ایشان در روز از پوشش کوتاه‌تری به نام «کولاگیر» و در شب از نوع دیگری به نام «شولا» استفاده می‌کنند که هر دو به صورت نمدمالی تهیه می‌شود.

جلیقه: جلیقه را که به آن جلقته یا جلقده می‌گویند، برای فصول پاییز و زمستان از جنس شال و برای بهار و تابستان از پارچه‌های نازک‌تر می‌دوزند.

شلوار: در غرب گیلان شلوار مردان تالش که آن را شلار می‌گویند دارای دمپای تنگ و اغلب به رنگ سیاه، شیری و فلفلی است و جنس آن از پشم می‌باشد. مردان در شرق گیلان نیز شلواری که دمپای آن برای پیرمردان لوله‌ای ساده و برای جوانان دکمه‌ای است می‌پوشند که رنگ آن تیره می‌باشد. در گذشته در قاسم‌آباد رودبار نیز سرشلوار مردانه‌ای به نام قدک می‌دوختند که نوع پارچه آن نخی و رنگ آن مشکی یا سرمه‌ای بود. در غرب و شرق گیلان نیز شلوار تنگی به نام تنگِ تومان رایج بوده است که مردان به هنگام رفتن به جنگل یا مزرعه می‌پوشیدند. در استان گیلان شلوار تنگ چسبانی به نام «دیج» که دارای لیفه‌ای معروف به بندی تومان بود، رواج داشت که بعدها مدل این شلوارها سه دکمه شد و آن را با کمر بند می‌بستند. این شلوار معروف به پیش پولوک یا پیش پولیک یا شلوار جلو دکمه‌دار یا تومان قیش می‌باشد. در کشتی گیله مردی (کشتی گیلان) شلواری به نام لاسپاره می‌پوشیدند.

ماهیگیران در هنگام صید از لباسی به نام فوکا استفاده می‌کنند. این پوشش سرهمی (کفش، شلوار و پیراهن)، از جنس لاستیک داخلی خودروهای سنگین است.

شال کمر: مردان استان گیلان بر روی شلوار و کمر خود شال می‌بستند و آن را «کمر دبد» می‌گفتند. عرض این شال 30-33 سانتی‌متر و طول آن 2-3 متر و به رنگ قهوه‌ای تیره یا سفید بوده است.

کت: مردان تالش از کتی به نام چوخا یا شکه که از شال دوخته می‌شد، استفاده می‌کردند. شکل این کت معمولی و دارای یقه برگردان است. مردان در شرق گیلان و نواحی جلگه‌ای، از پشمه چوخا از جنس شال، کت می‌دوختند.

پاپوش: چوموش که به فارسی چموش گفته می‌شود نوعی پای‌افزار از جنس چرم ساده است که کاملاً بومی بوده و بیشتر ساکنان مناطق کوهستانی گیلان از آن استفاده می‌کردند اما امروزه کاربرد خود را از دست داده است. از امتیازهای این پای‌افزار، سبکی و یکپارچگی آن است. دو نوع چموش وجود دارد. یک نوع آن که مخصوص شکار می‌باشد به «شکار چوموش» معروف است و با بند چرمی به پا بسته می‌شود. نوع دیگر آن فاقد بندهای چرمی است. در تالش دو نوع چموش دوخته می‌شد. نوع مرغوب آن «ختنی» و نوع نامرغوب آن که از پوست دباغی شده دوخته می‌شد، «مازرده» نام داشت. به مرور زمان که دوختن و استفاده از چموش از رونق افتاد، نوع دیگری که از لاستیک تهیه می‌شد به نام «رزین چموش» جای آن را گرفت. ساغری نوعی کفش چرمی بدون پشت و بی‌پاشنه است که روحانیون آن را می‌پوشیدند. ارسی نیز نوعی کفش چرمی پشت‌دار است. چاروق نیز کفش دوخته شده ساده و پشت‌دار از پوست الاغ، اسب یا گاومیش است. نوعی پاپوش بافته شده از نخ کتان یا کنف به نام گیوه وجود دارد که در تابستان استفاده می‌شود. پوتین گالش نوعی گالش است که رویه آن کوتاه است و از جنس چرمی و جلو بنددار است. مردان روستایی به هنگام کار در مزارع یا جنگل، از چکمه پلاستیکی استفاده می‌کنند. چوکوتور (چیکتور) پوشش مورد استفاده به هنگام حرکت روی برف بوده است که زیر چموش می‌بستند. چیک یا چوک به معنای پنجه و تور به معنای بافته می‌باشد. کفش چوبی یا کتله (دمپایی محلی) نوعی پاپوش بوده است که از چوب ساخته می‌شد و دارای دو نوع بود. یک نوع آن دارای یک تسمه کلفت بود که انگشت بزرگ پا داخل آن قرار می‌گرفت. از این پاپوش برای طی راه‌های کوتاه و در حمام‌های عمومی استفاده می‌شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Meetpositives.com
پنجشنبه 22 آذر 1397 11:10 ق.ظ
Thanks for every other wonderful post. The place else may anybody get that type of info in such an ideal approach oof writing?
I have a presentation subsequent week, and I'm at the look for such
information.
sex
چهارشنبه 21 آذر 1397 11:04 ب.ظ
I've been brrowsing online more than 3 hours today, but I never discovered aany interesting article like yours.

It is pretty price sufficient for me. Personally, if all
website owners and bloggers made just right content as you probably did, tthe internet might be much more useful than ever before.
Positive singles
سه شنبه 20 آذر 1397 11:31 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say tbat I've truly enjoyed surfing around your blog posts.
After all I will bee subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!
this site
شنبه 17 آذر 1397 04:04 ب.ظ
Thanks very nice blog!
sammenlign eiendomsmeglere
جمعه 16 آذر 1397 11:01 ب.ظ
Nice post. I was checking continuously this weblog and I am inspired!
Extremely helpful info specifiically the lazt phase
:) I care for such inf much. I used to be seeking this certain information for a long time.
Thanks and good luck.
Buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:03 ق.ظ

You actually expressed it perfectly.
ou trouver cialis sur le net 40 mg cialis what if i take cialis soft tabs for sale cialis 5 mg buy cialis generico milano cialis efficacit wow cialis 20 if a woman takes a mans cialis sublingual cialis online cialis soft tabs for sale
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:35 ق.ظ

Fantastic facts. Cheers.
cialis pills price each cialis cipla best buy cost of cialis cvs we like it safe cheap cialis prices for cialis 50mg cipla cialis online import cialis cialis daily cialis tablets buy cialis online legal
123movies
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:16 ق.ظ
Fastidious respond in return of this question with real arguments and explaining everything concerning that.
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:30 ق.ظ

Terrific knowledge. Cheers.
cialis 20mg cialis 30 day sample cialis flussig cialis sale online achat cialis en suisse click now cialis from canada we recommend cheapest cialis click now cialis from canada we recommend cialis best buy cialis pas cher paris
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:04 ق.ظ

Reliable write ups. Thank you.
cipla cialis online cialis venta a domicilio cialis billig cialis wir preise cialis prezzo di mercato opinioni cialis generico cialis canada on line cialis cipla best buy cialis canada cialis 5 mg para diabeticos
buy cialis pills online
سه شنبه 13 آذر 1397 01:05 ب.ظ

Thanks. I appreciate it!
cialis online ou trouver cialis sur le net opinioni cialis generico cialis preise schweiz wow cialis tadalafil 100mg calis online prescriptions cialis prices on cialis 10 mg recommended site cialis kanada buy cialis online
buy cialis without a doctor's prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 01:35 ق.ظ

Thanks a lot, Fantastic information!
cialis farmacias guadalajara cialis generico in farmacia cialis y deporte look here cialis cheap canada cialis prezzo di mercato cialis for sale south africa sublingual cialis online sublingual cialis online cialis free trial cilas
rules of survival hack 2018 aimbot
دوشنبه 12 آذر 1397 07:33 ب.ظ
Its like you read my thoughts! You appear to know so much approximately this, like
you wrote the e book in it or something. I feel that you simply could do
with a few percent to pressure the message home a bit,
however instead of that, that is great blog. A great read.
I will certainly be back.
buy tadalafil no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 12:34 ب.ظ

Factor well used!!
tarif cialis france click here cialis daily uk enter site very cheap cialis trusted tabled cialis softabs effetti del cialis cialis 5 mg effetti collateral we choice free trial of cialis how does cialis work cialis dosage effetti del cialis
buy cialis no rx
دوشنبه 12 آذر 1397 01:16 ق.ظ

You have made your point!
cialis tablets we like it cialis soft gel cialis patentablauf in deutschland cialis australian price recommended site cialis kanada cialis super acti cialis 5 mg bulk cialis cialis generico viagra or cialis
bloggingguide
یکشنبه 11 آذر 1397 08:23 ب.ظ
I could not resist commenting. Perfectly written!
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:09 ب.ظ

You actually explained it really well.
buy cialis 40 mg cialis what if i take only here cialis pills cialis online cialis 05 cialis generico in farmacia opinioni cialis generico cialis dose 30mg can i take cialis and ecstasy cialis 5 mg funziona
hack rules of survival pc 25/03
یکشنبه 11 آذر 1397 05:52 ق.ظ
Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other
websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss
and would love to have you share some stories/information. I
know my readers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 01:07 ق.ظ

Amazing forum posts. Kudos!
wow cialis 20 generic cialis at the pharmacy cialis kamagra levitra chinese cialis 50 mg cialis usa cost where do you buy cialis link for you cialis price we choice cialis pfizer india cialis professional from usa rx cialis para comprar
123Movies
شنبه 10 آذر 1397 12:23 ب.ظ
An interesting discussion is worth comment. I do think that you
should publish more on this issue, it may not be a taboo matter but usually folks don't speak about these topics.
To the next! Many thanks!!
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 11:58 ق.ظ

You actually stated this fantastically!
ou acheter du cialis pas cher buying cialis overnight cialis rezeptfrei sterreich cialis 20 mg effectiveness cialis canadian drugs cialis 100mg suppliers cialis generico postepay cialis australia org safe site to buy cialis online acquisto online cialis
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:39 ق.ظ

Regards. I value this.
acheter cialis meilleur pri cialis generisches kanada cialis herbs cialis lowest price cialis 5 mg we choice cialis uk viagra vs cialis cialis per paypa prezzo di cialis in bulgaria online cialis
rules of survival hack 2018 generator
جمعه 9 آذر 1397 03:47 ب.ظ
Attractive portion of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your blog posts.

Anyway I will be subscribing on your augment or even I fulfillment you
get entry to consistently rapidly.
Best Adult Cams
جمعه 9 آذر 1397 02:32 ب.ظ
Dooes your website have a contact page? I'm havinhg trouble locating it but, I'd
like tto shoot you an email. I've got some suggestions for your blo you might be interested inn hearing.
Either way, great websjte and I look forward to seeing it grow over time.
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 01:11 ب.ظ

Many thanks, Numerous knowledge.

generic cialis at the pharmacy tadalafil generic cost of cialis cvs where to buy cialis in ontario tadalafil 20mg preis cialis 20mg schweiz viagra vs cialis cialis manufacturer coupon we like it safe cheap cialis price cialis wal mart pharmacy
rules of survival hack 8.0 download
جمعه 9 آذر 1397 12:45 ب.ظ
Really when someone doesn't understand afterward its up to
other visitors that they will assist, so here it takes place.
best adult cams
جمعه 9 آذر 1397 10:34 ق.ظ
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is fundamental andd everything. But think about if you added some greast
images or video clips to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with pics and videos, this website could definitely
be one of the very best iin its field. Superb blog!
buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 01:33 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
try it no rx cialis acheter cialis kamagra costo in farmacia cialis low dose cialis blood pressure generic cialis in vietnam cialis price in bangalore miglior cialis generico cialis qualitat cialis for sale south africa tadalafil generic
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:12 ب.ظ

You actually revealed that effectively.
look here cialis cheap canada comprar cialis navarr cialis online dosagem ideal cialis prix de cialis cialis 20mg preis cf we choice cialis pfizer india cialis 5 mg para diabeticos cialis pills price each where to buy cialis in ontario
Cialis 20 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:56 ق.ظ

Valuable content. Kudos!
pastillas cialis y alcoho fast cialis online cialis lowest price cialis online cialis 20 mg cialis generico only best offers 100mg cialis cialis generico milano cialis professional yohimbe acquistare cialis internet
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo