حتی بلند‌ترین درختان هم از عقده خودبزرگ بینی رنج نمی‌برند، زیرا مقایسه وجود ندارد

سال 2015؛ سال بین‌المللی خاک

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:جمعه 8 اسفند 1393-11:36 ب.ظ

سیمین رئیسی زاده

سال 2015 با پیام "خاک سالم برای زندگی سالم" از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال بین المللی خاک اعلام شده است. اختصاص دادن یک سال به این پدیده طبیعت، نشان از ارزشمند بودن آن دارد. ما همه می دانیم که خاک‌های جهان به دلیل توسعه شهرها، جنگل‌زدایی، شیوه‌های مدیریت و کاربری ناپایدار سرزمین، آلودگی، چرای مفرط و پدیده تغییر آب و هوا در معرض خطر نابودی قرار دارند و مادامی که خاک‌ها در خطر باشند زندگی سالم نیز نمی‌تواند مفهوم چندانی داشته باشد.  

یک سال پیش مجمع عمومی سازمان ملل، 5 دسامبر را به عنوان روز جهانی خاک و سال 2015 را نیز به عنوان سال جهانی خاک اعلام کرد.

درباره اهمیت سیستم‌های پایدار غذایی برای زندگی سالم زیاد صحبت کرده‌ایم، لیکن از این مسئله غافل مانده‌ایم که دستیابی به زندگی سالم بدون وجود خاک سالم غیر ممکن است. خاک تشکیل دهنده شالوده گیاهان و کشاورزی است. جنگل‌ها نیز برای رشد به خاک نیازمند هستند. همچنین بشر برای تأمین غذا، علوفه، فیبر، سوخت و خیلی چیزهای دیگر نیازمند خاک است. خاک‌ها میزبانی حدود یک چهارم از تنوع زیستی جهان را عهده دار هستند. آنها از عوامل عمده در سیکل کربن بشمار آمده و به ما در کاهش اثرات پدیده تغییر اقلیم و سازگار شدن با این پدیده کمک می‌نمایند. خاک در مدیریت آب  هنگام بروز سیل و خشکسالی نیز نقشی حیاتی ایفا می‌کند. تمامی این خواص نشان‌دهنده اهمیت خاک و دلیل این است که چرا باید مراقبت بیشتری از آن بنماییم. تا کنون یک سوم از خاک‌های جهان تخریب شده‌اند و چنانچه این روند ادامه یابد تا سال 2050 سرانه جهانی زمین قابل کشت و زراعت، تا یک چهارم میزان آن در سال 1960 تقلیل خواهد یافت. تا سال 2050 جمعیت جهان به بیش از 9 میلیارد خواهد رسید و این میزان به معنای دو میلیارد افزایش جمعیت بیش از جمعیت فعلی جهان است. در این صورت لازم است تولید مواد غذایی به میزان 60 درصد افزایش یابد، تا بتواند پاسخ گوی جمعیتی باشد که خواستار تغذیه‌ای به مراتب بهتر از امروز هستند.

بنابراین شکی نیست که فشار بر منابع طبیعی نیز قطعاً افزایش می‌یابد. خاک چیزی نیست که به راحتی بتوان آن را تهیه کرد و چنانچه از بین رود تشکیل یک سانتی‌متر آن به هزار سال زمان نیاز دارد، که تازه همان خاک هم می‌تواند با فرسایش شسته شده و از بین برود. می‌دانیم که یک سوم مواد تشکیل دهنده خاک‌ها را آب، یک سوم را مواد معدنی و یک سوم را مواد ارگانیک تشکیل می‌دهند. خاک موجودی زنده است و با توجه به این مسائل ما باید خاک‌ها را به صورت پایدار مدیریت نماییم. برای این امر راه‌های گوناگونی وجود دارد که تنوع محصولات مورد استفاده زارعان خانوادگی یکی از آن راه‌ها می‌باشد.

نقش‌های چند گانه خاک اغلب  نادیده گرفته می شود. خاک‌ها صدا ندارند، در موردشان نیز زیاد صحبت نمی‌شود. آن‌ها هم‌پیمانان خاموش تولید مواد غذا یی هستند و این ما هستیم که باید اهمیت آن‌ها را نشان دهیم. اختصاص یک روز از سال به عنوان روز جهانی خاک و یک سال به عنوان سال بین‌المللی خاک، نیز نشان از اهمیت این پدیده طبیعت دارد. ما برای رسیدن یه امنیت غذایی و جنگ با پدیده تغییر اقلیم و نیز تضمین توسعه پایدار جامع نیازمند خاک سالم هستیم. 

بر گرفته از بیانیه دبیر کل فائو- سایت فائو
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic