حتی بلند‌ترین درختان هم از عقده خودبزرگ بینی رنج نمی‌برند، زیرا مقایسه وجود ندارد

ادامه اجرای طرح جنگلداری - تأیید یا تردید

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:دوشنبه 25 خرداد 1394-10:52 ب.ظ

مدیریت جنگل فاقد مرز و دیوار بین بهره برداران مختلف است و این نکته بر کسی پوشیده نیست. بهره برداران مختلف اعم از کسانی که اسم خود را  اکوتوریست می گذارند و می خواهند در جنگل راحت باشند و خوش بگذرانند و چه آنهاییکه معیشت وابسته به جنگل دارند.

در هرحال از بریز و بپاش زباله و یادگاری نوشتن بر تنه بی دفاع درخت تا آتش افروزی به بهانه مختلف... و تا سایر بهره برداری ها از جمله تعلیف دام و تهیه سوخت هیزم و همچنین بهره برداری در قالب طرح !

همه فعالیت ها با تبعات تخریب تصور می شود ، لابد شنیدید فلانی در بد مخمصه ای افتاده ! این ضرب المثل مدیریت فعلی در جنگل است. مدیریتی چند گانه ! مداخله گر!

پرحاشیه در چگونگی ادامه اجرای قرارداد دهساله !    

وقتی صحبت از تنفس بهره برداری از جنگل در قالب طرح جنگلداری به میان می آید، حتی ایده پردازان هراس از رها شدن مدیریت جنگل دارند. و همه قایل به این هستند که البته کاچی بهتر از هیچی است. اما واقعاً جنگلداری مدیریت برتر در مقطع کنونی دارای تجربه پنجاه ساله، یک بنگاه اقتصادی است و رها کردن و گذاشتن و گذشتن از طرح جنگلداری کار سختی است.

مدیریت غیرحرفه ای حاشیه های زیادی دارد، اما حق جنگل این است که بر اساس قانون جنگل یعنی تنوع زیستی در جنگل مدیریت منسجم بی حاشیه داشت باشد. شایسته نیست نسبت به توسعه مدیریت و ایجاد ظرفیت های مختلف در مساحت 1028000 هکتار از جنگل دارای طرح جنگلداری، از جمله حدود 7000 کیلومتر جاده  و 2114 نفر نیروی حفاظتی و حمایتی و مراقبتی کم توجهی کنیم.

جاده سازی بلحاظ انجام عملیات مکانیکی سنگین ایراد دارد. اما این ایراد در کنار برشمردن وجه مثبت احداث جاده از آن تعبیر شریان حیاتی جنگل می شود. همه یا هیچ نکنیم . نمی توان با باورهای اثبات نشده حکم اجرایی داد . با باورهای اثبات نشده خود کنار بیائیم.

سهم سرمایه گذاری دولت در بخش جنگل ناچیز است. مدیریت حرفه ای درگیر مسائل فنی و اساسی جنگل است.گفتمان او مدیریت حرفه ای با گفتمان غیر تخصصی آحاد جامعه زاویه دارد، به عنوان مثال مدیریت حرفه ای با طرح جنگلداری تهیه شده در سال 84  که با قرارداد سال 92 تحت اجرا درآمده و تا سال 1402 ادامه خواهد داشت مواجه است. با این نوع طرح ها چه کنم ! چه کند با شیوه اجرایی طرح هاییکه  برش اجرایی آنها حتی توسط استاد مسلم جنگلشناسی نیز اعلام نشده است و می فرمایند علم  این کار هنوز متولد نشده است. بنابراین شیوه غیر کلاسیک با برش های کلاسیک اجرا می شود و هیچ هدفی را دنبال نمی کند.

آسیب دیدگی نمی تواند بهانه قطع کردن باشد . بسیار فاجعه بار است که در توده طبیعی به دنبال بهانه ای برای قطع کردن درخت باشیم . درختانی را قطع کنیم که شاید به نقش آن در ساختار توده توجه نکیم . در بازدیدها برخی کارشناسان استدلال کنند ببین مهندس این کنده تا 3 متر از تنه توخالی دارد !

نقش مدیریت غیر حرفه ای سبب شد که جنگلداری بی محتوا شود. برنامه زمانی مکانی تحت الشعاع امکان برداشت قرارگیرد. یکی از کارشناسان از من پرسید ؟  اگر ایرادی هست بفرمایید تا اصلاح کنیم ! گفتم ایراداتی  زیادی در کارتان هست !  گفت مهندس پس بهره برداری را تعطیل کنید !

متوجه شدم کسی که عهده دار امر جنگلداری است . جنگلشناسی را فراموش کرده است.

برنامه ملی شرح خدمات تهیه طرح متناسب با برنامه ملی دستورالعمل تهیه طرح و بازنگری حدود 500 طرح جنگلداری کار مستمر سال اجرایی 93-94 در بخش جنگلداری است. این پاراگراف چه آسان نوشته می شود و تحقق این مهم چه کار حجیمی را می طلبد.

این کار سنگین باید با کارشناسانی انجام شود که حقوق آنها کمتر از 2 میلیون تومان و کار سخت آنها نه در پشت میز، بلکه با پالا و پایین رفتن از کوه ها و دره ها و فعالیت در هوای گرم و هوای سرد جنگل و زیر باران و برف و باد سهمگین ! 

باید در جنگل یک باد شدید را تجربه کنی تا بدانی، کار در شرایط سخت یعنی چه !

اما کارشناسان جنگل حتی سختی شرایط کارشان هم عادلانه نیست !

انجام هر یک از انواع مأموریت انها بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری طبق تعریف کارمزدی است یعنی مسئولیتی شبانه روزی دارند و باید نظارتی شبانه روزی داشته باشند !  اما نوع استخدام انها وقت مزدی است !  چه انتظاری دارید که با اضافه کار ناچیز و جبران خدمت بسیار ناقص  امانتداری به احسن وجه انجام شده باشد .

در هر حال نباید تردید کنیم ! جنگلداران امانت الهی و حقوق متعلق به نسل های مختلف در منابع طبیعی را خوب حفاظت کردند و مردم هم خدا وکیلی محافظ منافع خود بودند و تخریب منتسب به انها  گاهی عادلانه نیست. میزان اتکا به عرصه و اعیان منابع طبیعی در تراکم و مدت در واحد سطح بالا است.  اما شک نکنید قطع نظر از تخریب سوداگران زمین، همه تخریب های گسترده و لجام گسیخته توسط عناصر دولتی انجام شده و می شود.

بهزادانگورج
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات