حتی بلند‌ترین درختان هم از عقده خودبزرگ بینی رنج نمی‌برند، زیرا مقایسه وجود ندارد

درخت سفید پلت

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:یکشنبه 10 دی 1396-08:03 ق.ظ

درخت سفید پلت، با نام علمی Populus caspica درختی است پهن برگ، از تیره بید Salicaseae  و بومی جنگل های شمال که در مناطق جلگه‌ای و مرطوب، به ویژه در حوزه شهرستان آستانه اشرفیه و حاشیه رودخانه سفیدرود می‌روید.

انتشار جغرافیایی این درخت در کشور ما به شرح زیر میباشد:

جنگل‌های شمال: گرگان، طوالش، گیلان: جنگل‌های آستانه اشرفیه، دره‌ی رودخانه‌ی سفیدرود، مازندران: دره‌ی رودخانه‌ی چالوس نزدیک مرزن آباد، نور، نوشهر، آذربایجان: خوی، تبریز، حسن بیگلو در جنگل‌های ارسباران، فشم و پس قلعه در تهران، غرب: کرمانشاه، جنوب: فارس

این درخت در کنار نهرها به وفور میروید و  جزء گونه های رطوبت پسند میباشد مانند توسکا و لرگ .زیستگاه درخت سفید پلت، جنگل های شمال كشور است. این درخت برگریز ارتفاعی بین 25 تا 30 متر دارد و تاجی گسترده دارد .شاخه های آن گسترده میباشند .شاخه های جوان کرکی و به رنگ قهوه ای نقره ای هستند .

تنه درخت پوستی صاف، به رنگ سبز متمایل به خاكستری و ضخیم، ناهموار و تیره دارد.برگ ها تخم مرغی مثلثی،گوشه دار، نوك تیز، با حاشیه ی سینوسی دندانه دار و قاعده ی گوه ای پهن، با دمبرگ های بلند به طول 10 تا 15 سانتی مترهستند.گل آذین دم گربه ای، میوه دار، به طول 20 سانتی متر، با محور و دمگل های كركی و بلند.میوه كپسول، دو كفه ای، صاف و تخم مرغیذ مخروطی.زمان گل و میوه دهی این درخت بهار و اوایل تابستان میباشد. این درخت، گونه‌ای دوپایه است و گاه به دلیل دوری پایه‌های نر و ماده، عمل لقاح و تکثیر صورت نمی‌گیرد. سفید پلت، ریشه‌ای نا مقاوم دارد و به باد حساس است و زیاد دچار باد افتادگی می‌شود، برگ هایش حتی بر اثر وزش باد های ضعیف، به لرزش در می آیند.

 

میانگین رویش قطری سالانه این درخت، بیش از یک سانتی متر و عمر مفید آن بین 70 تا 90 سال است. سفید پلت جزء درختان کوتاه عمر محسوب میشود. چوب سفیدپلت مانند صنوبر، سبک است، ولی الیافی کوتاه و فشرده‌تر دارد و به همین دلیل در صنایع چوب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برگ های این گیاه برای دام خوش خوراك بوده و به عنوان علوفه دام مورد استفاده قرار می گیرند.چوب این درخت برای فیبر سازی وکاغذسازی بسیار مناسب میباشد. درخت سفید پلت به جز جنبه زیبایی، برای جلوگیری از فرسایش خاک نیز کاشته میشود.

نگهداری از این گیاه به شرح زیر میباشد:  

نور: بهتر است در جای آفتابی قرار داشته باشد ( البته در نیم سایه نیز رشد میکند).

خاک: خاک سبک،شنی، خوب زهکشی شده و مرطوب، مناسب میباشد.

دما: آب هوای معتدل و مرطوب برای رشد این درخت ایده آل است .

این درخت نباید در معرض باد و سرما قرار داشته باشد زیرا دوام نمی آورد.

آبیاری: یه آبیاری متوسط نیاز دارد و بهتر است خاک همیشه مرطوب باشد.

تکثیر این درخت به 2 روش امکان پذیر است:

1 - کاشت بذر

2 - ریشه جوش                              

  بیماری خاصی این درخت راتهدید نمیکند.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات