حتی بلند‌ترین درختان هم از عقده خودبزرگ بینی رنج نمی‌برند، زیرا مقایسه وجود ندارد

تبریک سال نو

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:پنجشنبه 29 اسفند 1392-12:42 ب.ظ

باز کن پنجره را،

باز کن پنجره را

در بگشا!

که بهاران آمد!

که شکفته گل سرخ

به گلستان آمد!

باز کن پنجره را!

که پرستو پر می شوید در چشمه نور.

که قناری می خواند،

می خواند آواز سرور،

که:

بهاران آمد

که شکفته گل سرخ

به گلستان آمد

سبز برگان درختان همه دنیا را ،

نشمردیم هنوز.  "حمید مصدق"

 

با سلام ، در آستانه فرا رسیدن “عید نوروز باستانی” و نغمه پیک بهاران و آغاز سال نو تبریک و تهنیت صمیمانه را تقدیم شما و خانواده محترمتان داشته و در پرتو الطاف بیکران خداوندی، سلامتی و بهروزی، طراوت و شادکامی، عزت و کامیابی را برایتان آرزومندم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کشف جنگل 5000 ساله در انگلستان

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:چهارشنبه 28 اسفند 1392-11:09 ب.ظ


باستان شناسان بقایای یک جنگل 5000 ساله را کشف کرده‌اند. در هفته‌های اخیر در انگلستان طوفان و بادهای شدید که تا 150 کیلومتر در ساعت بود موجب کشف بزرگی شد. در امتداد ساحل «گاردین بی» باستان شناسان «راس کوک» و «دیانا گروم» از کمیسیون سلطنتی و تاریخی، بقایای یک جنگل قدیمی 5000 ساله را کشف کردند و تنه‌های متعدد درخت غان، بلوط، کاج و توسکا را شناسایی کردند.


این باد شدید چند روز در ساحل وزید و هزاران شن و ماسه را جابجا کرد تا این جنگل باستانی احیا شد. «فرانک هاوی» رئیس تیم به روزنامه «دی اندپیدنت» گفت: به نظر می‌رسد این جنگل خیلی وسیع بوده و در 4 یا 5 هزار سال پیش منطقه گرم‌تر از امروز بوده و وسعت آن احتمالا 30 کیلومتر بوده است. سطح دریا بالا آمده و جنگل را با لایه نازک ذغال سنگ پوشانده و رشد گیاهان و درختان کهن متوقف شده است که تماما محبوس شده‌اند. باستان شناسان در نزدیکی این محل پل‌های چوبی نیز پیدا کرده‌اند. ما گونه‌هایی از این مواد را جمع‌آوری کرده‌ایم و بسیاری از این فسیل‌ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت. ما باید برای شناسایی قدمت دقیق این پل و در مورد تاریخ جنگل فراموش شده تحقیقاتی به عمل آوریم.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سد شفارود

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:سه شنبه 27 اسفند 1392-10:47 ب.ظ

 

هادی کیادلیری،رئیس انجمن جنگلبانی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم تحقیقات است. اظهار نظر ایشان در خصوص سد شفارود قابل توجه است :

           جنگل های حوزه شفارود تالش از مهم ترین ذخیره گاه های زیستی در شمال هستند. البته خبرهای ناامید کننده ای درباره آن شنیده می شود. اهمیت این پوشش گیاهی چیست؟

          جنگل های شفارود بخشی از جنگل های با ارزش هیرکانی هستند که کارکرد های زیادی از قبیل جذب دی اکسید کربن، حفظ خاک، کنترل سیلاب ها، ذخیره آب باران و هدایت آب باران به سمت سفره های آب زیرزمینی دارند. حتی اگر بخواهیم از نظر اقتصادی این جنگل ها را ارزیابی کنیم، باید به حیاتی بودن این جنگل ها در محیط زیست انسانی منطقه توجه کنیم. با در نظر گرفتن این نکته که منطقه شفارود جزو مناطق پر باران کشور است و همچنین به دلیل وجود درختان راش و ممرز، خاک این منطقه توان زیادی در هدایت و نفوذ باران به زمین و در نتیجه ذخیره آب دارد. علاوه بر آن هر هکتار جنگل توانایی جذب 70 تن گرد و غبار و همچنین کاهش 5/4 درجه دمای هوا آن هم در گرم ترین ماه های سال را دارد. مطالعات نشان می دهد مدت زمان نفوذ هر لیتر آب در زمین های جنگلی 8 دقیقه، در زمین های کشاورزی 47 دقیقه و در زمین های بایر 5/4 ساعت است که اینها از نظر اقتصادی قابل محاسبه هستند.

           با توجه به آنچه که گفتید چه توجیهی برای ساختن سد شفارود وجود دارد؟ با توجه به اینکه ارزیابی زیست  محیطی این سد نیز از سوی کارشناسان مورد تردید قرار گرفته است.

          من نمی دانم این ارزیابی ها از سوی چه کسانی صورت می گیرد که چنین پروژه هایی با این همه ایراد، می توانند مجوز زیست محیطی دریافت کنند. اگر کسانی که هوادار طرح های سد سازی هستند و آن را راه حلی برای مقابله با خشکسالی می دانند، باید پاسخ بدهند که چرا حجم آب موجود در بیشتر سد های کشور تا 30 درصد کاهش پیدا کرده است؟ پرسش این است که آیا افزایش تعداد سدها راه حل مناسبی برای مدیریت منابع آب است؟ آیا این ارزیابی بر اساس همان شاخص هایی انجام شده که نفس های دریاچه ارومیه را به شماره انداخته است؟ حتی اگر این سد ها برای کنترل سیلاب ها ساخته می شوند، باز هم باید بگویم دلیل اصلی به وجود آمدن سیلاب ها از بین رفتن پوشش گیاهی است. سیلاب ها در واقع نتیجه  آن بخش از تغییرات زیست محیطی است که از سوی انسان ها ایجاد شده است. برعکس آنچه همواره انجام می دهیم، در جهان برای تبدیل کردن رودها از حالت وحشی به حالت آرام پوشش گیاهی ایجاد می کنند. با این دستکاری ها در طبیعت رودخانه ها، خود را از هستی ساقط کرده ایم، زیرا جلوی حرکت طبیعی آن را گرفتیم.

           مشخصا درباره سد شفارود با احتساب وسعت جنگلی که به زیر آب خواهد رفت، آیا از نظر اقتصادی یا زیست محیطی  این آسیب قابل توجیه است؟

          اصلا. چه دلیل محکمی وجود دارد که در پر باران ترین منطقه کشور، با وجود رطوبت بسیار بالا که روی سقف خانه ها هم گیاهان به راحتی سبز می شوند، سد ساخته شود؟ چه هدفی می تواند پشت این تصمیم باشد که ما حاضریم برای رسیدن به آن، جنگل هایی را که هر هکتار آنها قادر به نگهداری بیش از 2000 متر مکعب آب هستند از بین ببریم؟ برای من به عنوان یک اکولوژیست و جنگل بان این بیشتر شبیه به یک شوخی است. به اندازه  کافی جنگل ها را تخریب کرده ایم، این دیگر خون گرفتن از یک بیمار رو به مرگ است.

           بیش از 500 خانوار باید از این منطقه کوچانده شوند تا سد آبگیری کند. چشم انداز شما برای آینده  این روستاییان چیست؟

          کشوری که به اصول توسعه پایبند است، هرگز به اثرات تصمیم خود در کوتاه مدت نگاه نمی کند. در این نوع توسعه که ما قصد انجامش را داریم، مردم در نظر گرفته نمی شوند. توسعه پایدار باید مولد فرصت ها باشد، از هر نظر که نگاه کنیم، در این پروژه محدودیت ها بیشتر از فرصت هاست. به جای اینکه به این آدم ها یاد بدهیم چگونه زندگی خود را با استفاده پایدار از جنگل توسعه بدهند، شیوه  زندگی آنان را تغییر می دهیم. مردمان بومی بخشی از این اکوسیستم و تاریخ این سرزمین هستند و هرگز در تضاد با طبیعت نبودند. از بین رفتن این مردم و کوچ آنان باعث از بین رفتن تنوع خواهد شد. در توسعه  پایدار به دنبال یک هدف یگانه نیستیم. این تنوع می تواند باعث جذب گردشگر باشد. آیا این تغییر الگوی سکونت تاریخی در ارزیابی محیط زیست لحاظ شده است؟ چه قیمتی از نظر اقتصادی برای از بین رفتن یک فرهنگ در نظر گرفته شده است؟

           به گفته وزیر نیرو ما سومین کشور دنیا از نظر سد سازی هستیم، آیا این توسعه است؟

          یک دوره زمانی، وقتی جهان رو به صنعتی شدن می رفت، عده ای کنار دود حاصل از فعالیت کارخانه ها عکس یادگاری می گرفتند و این نشانه ای از توسعه بود. اما اكنون کشوری که محیط  زیستش را نابود کرده، دیگر یک کشور توسعه یافته محسوب نمی شود. سرانه  جنگل در یک کشور تبدیل به یکی از معیارهای محاسبه  میزان شادابی کشور ها شده است و ما هر روز در این جدول سقوط می کنیم. هزینه های مدیریت همیشه کمتر از کنترل است. بهتر نیست به جای سد سازی ، پوشش گیاهی را افزایش دهیم؟ مدیران محیط زیست، سازمان جنگل ها و وزیر نیرو هر چه سریع تر باید جلوی پیشرفت این پروژه را بگیرند و آن را متوقف کنند.

           چندی پیش خانم ابتکار گفته بودند بهره برداری از جنگل های شمال باید ممنوع شود. به نظر شما هم بهره برداری از جنگل باید ممنوع شود؟

          بستگی به این دارد که بهره برداری را چگونه تعریف کنیم. بهره برداری تنها استفاده از چوب نیست، شیوه های متفاوتی را می توان برای بهره برداری از جنگل تعریف کرد. جنگل ها منبع تولید اکسیژن و ذخیره آب و خاک هستند. همیشه گفته ام که مخالف ممنوع شدن کامل بهره برداری از جنگل به شکل ممنوع شدن برداشت چوب هستم. زیرا تا زمانی که یک روش معیشتی درست برای بهره برداران تعریف نکرده ایم، نمی توانیم زندگی آنان را دچار تغییر کنیم.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

21 مارس(اول فروردین ماه) "روز جهانی جنگلداری"

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:دوشنبه 26 اسفند 1392-08:24 ق.ظ

مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد روز 21 مارس(اول فروردین ماه) را به عنوان "روز جهانی جنگلداری" معرفی کرد تا نقش غیرقابل انکار جنگل‌ها در پایداری سرزمین و شادابی حیات زیست مندان جانوری و گیاهی کره خاکی را برای دولت ها پررنگ تر به نمایش درآورند.

     پاسداشت این روز جهانی از سال 2013 آغاز شده و ارتقاء سطح آگاهی‌های عمومی از اهمیت انواع جنگل ها و کلیه درختان خارج ازجنگل ها، هدف این نامگذاری بوده که در قالب ظرفیت سازی ترویجی در بین نهادهای دولتی مرتبط با حوزه جنگل و جوامع محلی با تأکید بر مدیریت و حفاظت مشارکتی برای توسعه پایدار جنگل ها صورت می پذیرد.

 

     نامگذاری این روز به دنبال تلاش های سال جهانی جنگل ها(سال 2011) انجام گرفت که این امکان را به کشور های جهان داد تا فعالیت های آگاهی بخشی مربوط به صیانت و توسعه پایدار جنگل ها و درختان را سامان دهی کنند. روز جهانی جنگل ها، کشور ها را تشویق می کند تا در قبال انجام و سازماندهی فعالیت های محلی، ملی و بین المللی مربوط به جنگل، از جمله راه اندازی برنامه های حمایتی درخت کاری و افزایش سرانه فضای سبز درختی در سطح بین المللی متعهد شوند.

 

     امید آنکه نهادهای متولی جنگل های کشور با بهره گیری از ظرفیت‌های بین المللی این مناسبت، از این فرصت ارزشمند بخوبی استفاده کرده و برای جلب همکاری و الزام قانونی دستگاه‌های دست اندرکار امور فرهنگی کشور برای ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی‌جوامع محلی و مشارکت جنگل نشینان و همچنین برای حمایت‌های ویژه قوای سه گانه کشور در همه زمینه‌های اعتباری، قانونی، حاکمیتی و قضایی و نهایتا” پیشگیری از بارگذاری‌های غیر اصولی صنعتی، خدماتی و کشاورزی دستگاه‌های عمرانی کشور در محدوده‌ رویشگاه‌های جنگلی به بهانه توسعه، اشتغال و درآمدزایی، برنامه های اجرایی کوتاه مدت و بلند مدتی را طراحی کنند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دومین همایش ملی دانشجویی علوم جنگل

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:یکشنبه 25 اسفند 1392-07:54 ق.ظ

انجمن علمی  دانشجویی جنگلداری دانشگاه تهران به عنوان نماد قدیمی ترین نهاد علمی دانشجویی در حوزه علوم جنگل کشور، در نظر دارد در دومین همایش ملی  دانشجویی علوم جنگل، میزبان دانشجویان و پژوهشگران جنگل در تاریخ 17 و 18 اردیبهشت ماه 1393، در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران باشد. این همایش بسترساز گردهمایی دانشجویان کلیه گرایش­های جنگل برای تبادل نظرات و انتقال تجربیات است و بدین وسیله از کلیه دانشجویان و پژوهشگران جنگل تقاضا می شود در این کنفرانس ملی مشارکت داشته باشند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ماشین برش چوب تمام اتوماتیک

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:شنبه 24 اسفند 1392-07:52 ق.ظ


[http://www.aparat.com/v/7fBu4]

اشین برش چوب تمام اتوماتیک همراه با اره تمام اتومات و تیغه های تقسیم به ابعاد مورد نظرداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آموزش کاشت نهال

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:جمعه 23 اسفند 1392-08:27 ب.ظ


زمان انتقال
در صورتی كه نهال در گلدان یا كیسه باشد امكان انتقال در هر موقع از سال وجود دارد ولی اگر نهال در زمین باشد در مورد درختان همیشه سبز مثل كاج و سرو در اول بهار و در مورد درختان خزان كننده از اوایل آذر ماه تا آخر اسفند ماه می توان نهال را به محل اصلی منتقل نمود.

نحوه كاشت
۱-ابتدا محل كاشت را علامت گذاری و اقدام به خارج كردن خاك آن نمایید. قطر گودال در نهال هایی كه ریشه برهنه دارند به اندازه ۳ تا ۵ برابر قطر گسترش ریشه و در نهال هایی كه در گلدان هستند ۲ برابر قطر ظرف حاوی نهال می باشد. عمق حفره محل كاشت باید دقیقاً به اندازه عمق ریشه باشد. در صورت امكان ۳۰ سانتیمتر خارج از محوطه كاشت را نیز زیر و رو كنید.


۲-برای كاشت نهال با ریشه برهنه مطابق شكل زیر باید در مركز گودال برجستگی كوچكی ایجاد نمایید. این عمل باعث قرار گرفتن بهتر ریشه در اطراف آن می گردد.


۳-طوقه گیاه (محل بین ریشه و ساقه ) باید دقیقاً در سطح خاك قرار گیرد كاشت عمیق باعث نرسیدن اكسیژن كافی به ریشه ها و در نتیجه عدم رشد درخت و افزایش رطوبت در محل طوقه و بالای آن شده و شرایط را جهت بیماری های قارچی فراهم می آورد.


۴-قبل از كاشت نهال ، ریشه ها را به دقت بررسی نمایید و ریشه های بهم فشرده را توسط انگشتان یا هر وسیله غیر تیز دیگر از هم باز كنید.


۵-پس از قرار گرفتن صحیح نهال در گودال ، نهال را به صورت قائم نگاه دارید و گودال را به آرامی با خاك حاصل خیز كه با كود دامی كاملاً پوسیده، مخلوط شده است پر نمایید.


۶-بعد از پر كردن گودال سطح آن را كاملاً یكنواخت نموده و به طور كامل آبیاری نمایید.


۷-در محل هایی كه امكان جابجایی ریشه درخت وجود دارد باید از قیم استفاده نمود.


 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اسکیدر گراپل ۶۴۸G چوبکشی در جنگل

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:پنجشنبه 22 اسفند 1392-10:12 ق.ظ

[http://www.aparat.com/v/abSio]

چوبکشی در مسیر های چوبکشی توسط اسکیدر گراپل ۶۴۸Gداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بلندترین درخت دنیا

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:چهارشنبه 21 اسفند 1392-07:08 ب.ظ

بلندترین درخت دنیا دارای 115.5 متر ارتفاع است  .این درخت عجیب در شمال کالیفرنیا قرار دارد.

درخت چوب سرخ هایپریون در پارک ملی ردوود در شمال کالیفرنیا با ۱۱۵٫۵ متر / ۳۷۹ پا ارتفاع، بلندترین درخت جهان است. محاسبات دانشمندان مشخص کرده است که درختان به دلیل ناتوانی شبکه آوندها در انتقال آب و مواد غذایی به ارتفاع بالاتر از ۱۱۵ متر نمی توانند بیش از این مقدار رشد کنند.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

قطع ، بینه بری و سرشاخه زنی اتوماتیک

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:سه شنبه 20 اسفند 1392-08:05 ب.ظ


[http://www.aparat.com/v/SJsy5]

قطع ، بینه بری و سرشاخه زنی اتوماتیک توسط ماشین هاروستر در اروپاداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

درخت بودن زیباست

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:دوشنبه 19 اسفند 1392-03:43 ب.ظ

درخت بودن زیباست

اما زیباتر از آن باهم بودن و جنگل را ساختن است!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تیمبرجک

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:یکشنبه 18 اسفند 1392-01:29 ب.ظ


[http://www.aparat.com/v/F8b10]

عملکرد تیمبرجک در جنگل و مسیر های چوبکشی در جنگل
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ما درخت‌افکن نه‌ایم آنها گروه دیگرند: به قلم محمد درویش

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:شنبه 17 اسفند 1392-12:49 ق.ظ

همیشه همین‌گونه بوده... همه خود را در صف دوستداران درخت و حامیان طبیعت و آرزومند هوای پاک می‌دانند و به قول وحشی بافقی، آشکارا حساب خود را از درخت‌افکنان جدا تصور می‌کنند. با این وجود، نباید در کشوری که از عالی‌ترین مقام تا شهروندان عادی‌اش در مدح درخت و مواهب حضورش در زندگی سخن می‌گویند، پیوسته باید از وسعت رویشگاه‌های جنگلی ارزشمندش در هیرکانی، زاگرس، مانگروها و خارتوران کاسته شود؟ چگونه است که اینک دست‌روی‌دست می‌گذاریم تا به بهانه احداث سدی مثلا در شفارود، حدود یک‌میلیون اصله درخت از حیز انتفاع ساقط شود؟ چگونه می‌شنویم که دست‌کم دو میلیون اصله از ارزشمند‌ترین بلوط‌های ما در زاگرس به دلیل آفتی به نام سوسک چوبخوار باید از منطقه حذف شوند؟ چرا با واقعیت تلخی به نام محو شمشاد هیرکانی – گونه انحصاری جنگل‌های شمال کشور – روبه‌رو شده و عملا کار چندانی از دست ما ساخته نیست؟ و چرا در حالی که کیفیت ارزشمند‌ترین جنگل‌های طبیعی ما در ارسباران، سواحل دریای کاسپین، خلیج‌فارس، دریای عمان و کوهستان‌های باختری وطن در ناگوارترین شرایط خود به‌سر می‌برد. به باور نگارنده و در شروع هفته درختکاری که عموما شاهد غرس نهال توسط بزرگان و نخبگان کشوری و لشکری هستیم، باید نهادی در دل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور شکل بگیرد تا به درستی به پایش و ارزیابی قلمرو جنگل‌های دست‌کاشتی بپردازد که در طول دست‌کم دو دهه گذشته کاشته شده و اینک نشان چندانی از آنها نیست! هست؟


 

به نظرم اینک زمان طرح این پرسش جدی است که آیا اولویت ما نباید به جای کاشت درخت در اقالیم نامناسب و با تحمل هزینه‌های استقرار گزاف، مراقبت از رویشگاه‌های طبیعی وطن در شمال، باختر، جنوب و مرکز کشور باشد؟

 

کلام آخر

 

اگر امروز سرانه فضای سبز هر ایرانی به کمتر از 18صدم هکتار کاهش یافته، در صورتی که رقم نظیر آن در جهان، هشت دهم هکتار (بیش از چهاربرابر) است؛ نباید فکر کنیم که این نقصان را می‌توان صرفا با کاشت درخت در جنگل‌کاری‌های شهری جبران کرد. چه، آنچه کیفیت زندگی ایرانیان را تضمین کرده و ضامن حرکت روبه رشد مردم خواهد بود؛ نه فقط افزایش فیزیکی قلمرو جنگل‌های دست‌کاشت که تضمین استمرار مفهومی است که از آن با عنوان خدمات بوم‌سازگانی (اکوسیستمی) یاد می‌شود؛ خدمت ارزشمندی که همین دیروز- 14 اسفند 1392 - رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ارزش بخشی از خدمات آن را در حوزه زیگونگی (تنوع زیستی)، 200برابر ارزش ظاهری چوب و علوفه تولیدی در سطح 85میلیون هکتار از مراتع کشور دانست و باید بپذیریم: یگانه راه پاسداری از آن، تعهدی واقعی به رعایت طراحی، بارگذاری و چیدمان توسعه بر بنیاد توانمندی‌های بوم‌شناختی و واقعیت‌های جغرافیایی ایران‌زمین است و بس.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عملیات بهره برداری از جنگل اسکیدر

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:جمعه 16 اسفند 1392-12:47 ق.ظ


[http://www.aparat.com/v/KMAxI]

نحوه کار کرد ماشین اسکیدر در جنگل در عملیات بهره برداری جنگل
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

15 اسفند روز درختكاری

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:پنجشنبه 15 اسفند 1392-05:47 ب.ظ


به دست خود درختی می نشانم         به پایش جوی آبی می کشانم

کمی تخـم چــمن بر روی خاکش        برای یــــــادگاری می فشـــانم

درخت یكی از زیباترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیات آفریدگار عالم است. درخت نماد آبادانی و شاخص سبزی و خرمی و مظهر زندگی و باعث تلطیف هوا و موجب آسایش و رفاه شهروندان و صفا و پاكی طبیعت می باشد، درختان همواره در زندگی بشر موثر بوده اند. قرنهاست كه آدمی در سایه شاخسارشان از شدت گرما و تابش خورشید در امان مانده و از میوه های الوان و شیرینشان بهره مند گشته است. آوای پرندگان كه در لابلای شاخسارشان مأوا گزیده اند، روح و جانش را صفا بخشیده و قلب وی را مملو از خوشی و شادابی نموده است. در دل زمستان سرد نیز بار دیگر به مدد هیمه ای كه از تنه درختان فراهم آورده و آتشی كه از آن افروخته سرما و یخبندان را تاب آورده و با آنها دست و پنجه نرم كرده است و بار دیگر این شكوفه های زیبای درختانند كه به او نوید فرا رسیدن بهاری دل انگیز را می دهند.

به این ترتیب بهره مندی هایی كه از درختان عاید بشر می گردد بیشمار است و اگر درختان را نعمات الهی بدانیم، سخنی به گزاف نگفته ایم. شاید به همین دلیل است كه انسانهایی فرهیخته نظیر شعرا و بزرگان و اساتید در زمینه ادبیات و نیز پیشوایان و بزرگان دینی همواره آنرا مد نظر قرار داده و بدان توجه نموده اند. درخت مظهر زیبایی و حیات و یكی از زیباترین و پرثمرترین نعمتهای بیكران خداوند است كه بخش مهمی از نیازهای انسان را برآورده می‌سازد . در ایران، روز 15 تا 22 اسفند ماه به عنوان "هفته منابع طبیعی" نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی 15 اسفند "روز ‌درختكاری‌" است.

امروزه با صنعتی شدن جوامع بشری درختان نقش مهم تری در زندگی بشر ایفا می كنند، از سویی مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری را موجب می شوند و منابع تامین كننده محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر (كاغذ، انواع مدادهای مختلف) ‌الوار و هزاران محصول دیگر محسوب می شوند و از سوی دیگر به منزله ریه های یك شهر تلقی شده و نقش مهمی در تامین سلامت اعضای جامعه را ایفا می كنند. این مورد اخیر از مورد قبل مهم تر مینماید.

چرا كه به دلیل فعالیت كارخانجات صنعتی و نیز ازدیاد وسایط نقلیه عمومی و فعالیت روزانه آنها در سطح شهرهای بزرگ از جمله تهران آلاینده ها و گازهای مهلك و خطرناكی نظیر دی اكسید كربن در هوای شهرها فزونی یافته و سلامت افراد را تهدید می كند و افزایش هر چه بیشتر این مواد آلاینده كاهش میزان اكسیژن در هوا را سبب می شود و این وضع نامساعد گروههای آسیب پذیر نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و كودكان را بیشتر تهدید می كند.
در چنین شرایطی مساله درخت و درختكاری راه حلی مناسب برای مبارزه با آلودگیهای مذكور به شمار می آید. ایجاد جنگلهای مصنوعی و فضای سبز در اطراف شهرهای بزرگ به تاسیس كارخانجات تولید اكسیژن می ماند. در همین راستا در كشور عزیزمان ایران 15 اسفند هر سال به درخت و درختكاری اختصاص یافته و آن را روز درختكاری نام نهاده اند. به این ترتیب همه ساله در روز 15 اسفند ماه كه آخرین ماه فصل زمستان است در حالیكه همه ایرانیان خود را برای استقبال از روزهای پر طراوت بهاری آماده می كنند. نهالهای جوان به دست خاك مهربان و صبور ایران سپرده می شود تا به درختانی نیرومند و سرسبز بدل گردند و به این ترتیب گامی در آبادانی كشور عزیزمان برداشته می شود .


با کاشت درختان سازگار با وضعیت جوی ایران و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی خشک و کم باران اغلب مناطق کشور، می توان محیط زیست را لطیف و با طراوت کرد. طبیعت و فضای سبز وسیله ای برای بقای بشری و حفظ زیبایی شهر است و به عنوان میراثی ارزشمند به همه انسانها تعلق دارد. درختكاری در ایران دارای پشتوانه‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می‌دهد که ایرانیان باستان، جشنهای خاصی داشتند و در این جشنها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌گذاشتند علاوه بر این درختكاری با اعتقادات مذهبی مردم نیز پیوند دارد، تا حدی كه كاشت درخت نوعی عبادت محسوب می شود.

مطالب یاد شده به روشنی، وظیفه تک تک ما را در حفظ و حراست از منابع طبیعی ِ موجود، خصوصاً جنگلها و مراتع و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یک وظیفه دینی و ملی، مشخص می کند. بطور خلاصه روز درختکاری بهانه‌ای است برای اینکه ما به محیط زیست احترام گذشته و آنرا احیاء کنیم و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگهداری کنیم. امید است که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش مهیا کنیم که یقیناً کاری پسندیده است.

من و تو با دست‏هایمان نهال کوچک را به خاک سرد اسفند می‏سپاریم و آفتاب، گرمای خویش را هدیه راه طولانی‏اش می‏کند و آب، با پاکی‏اش بدرقه شکفتن‏اش می‏شود. زمینِ سبز، دوست داشتنی و خیال‏انگیز است. چشم را نوازش می‏دهد و زبان را به تسبیح وا می‏دارد. ما با هم در روز درختکاری قراری سبز می‏گذاریم و همدیگر را به کاشت و حفظ این موجود زیبای خداوندی سفارش می‏کنیم. این قامت بلند و باشکوه، طلای سبزی است که زیستن، شکوفایی، حرکت و پویایی را به ما می‏فهماند. خداوند این موجود سبز و بابرکت را مایه عبرت، حکمت و قدرت خویش قرار داده است و ما نیز در جهت باروری این حكمت بی نظیر و ارزشمند تلاش خواهیم كرد.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic