حتی بلند‌ترین درختان هم از عقده خودبزرگ بینی رنج نمی‌برند، زیرا مقایسه وجود ندارد

بررسی بارانک

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:شنبه 31 خرداد 1393-06:54 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/0zsOr]

بررسی بارانک
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مناظره با موضوع " دلایل تخریب جنگل ها و منابع طبیعی " فسمت اول

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:جمعه 30 خرداد 1393-08:02 ب.ظ

مناظره با موضوع " دلایل تخریب جنگل ها و منابع طبیعی "

برنامه مناظره امروز با موضوع " دلایل تخریب جنگل ها و منابع طبیعی " از شبکه اول سیما دقایقی پیش آغاز شد.

به گزارش پایگاه اراده ملی ، سی و هشتمین برنامه مناظره امروز 30 خرداد ماه با موضوع " دلایل تخریب جنگل ها و منابع طبیعی " با حضور کارشناسان ، منتقدان و مسئولان در برنامه مناظره این هفته بررسی خواهد شد و مهمانان این مناظره بر سر این سوال اصلی بحث خواهند کرد که آیا اقدام های دولت برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی موثر بوده است؟

مهمانان مناظره امروز عبارتند از عادل جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، علی سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، شمس الله شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس،

سوال نظرسنجی این هفته برنامه مناظره بدین شرح است ؛

ـ  به نظر شما کدامیک اولویت بیشتری دارد؟

1 - توسعه طرح های عمرانی

2 - حفظ جنگل ها و مراتع

 

جلیلی: جنگل ابزار امرار معاش مردم شد

عادل جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور امروز به عنوان اولین سخنران در مناظره دلایل تخریب جنگ‌ها و منابع طبیعی به پای تریبون رفت و با اشاره به اینکه یک سری از موضوعات متعدد باعث تخریب منابع طبیعی شده اند اظهار داشت: کشور حدود 5 برنامه پنج ساله را پشت سر گذاشته است که رویکرد دولت در کشور باعث شده تا از دو جنبه تأثیرات منفی در بخش منابع طبیعی کشور بوجود آید.

وی با اعلام اینکه در جنبه‌های غیرمستقیم موضوعاتی از جمله اشتغال، تولید و توزیع ثروت باعث شده تا تأثیراتی را در حوزه منابع طبیعی کشور شاهد باشیم افزود: به هر میزان که دولت در حوزه اشتغال، تولید و توزیع ثروت موفق عمل کرده است به همان میزان تسهیلات مناسبی را در حوزه منابع طبیعی شاهد بوده‌ایم اما متأسفانه تصمیم گیری های نامناسب در سه حوزه مذکور باعث می‌شود تا تأثیر منفی نیز در منابع طبیعی کشور بوجود آید.

 

رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور اضافه کرد: در جوامع توسعه یافته مردم و دولت نگاه فرامعیشتی به منابع طبیعی دارند درحالی که این دیدگاه در کشورهای درحال توسعه وجود ندارد.

جلیلی ضمن بیان این مطلب که منابع طبیعی 17 تا 18 درصد تولید ناخالص داخلی در بخش کشاورزی را به خود اختصاص داده‌اند تصریح کرد: حجم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی نشان از آن دارد که صنعت و بخش خدمات نتوانستند در حوزه های خود موفق عمل کنند در حالی که عمده منابع نفتی برای توسعه این بخش‌ها اختصاص پیدا کرده بود.

وی تصریح کرد: بیایید با خود تعارف نکنیم در جایگاه حاکمیتی هنوز توجه زیادی به منابع طبیعی صورت نمی‌گیرد که این موضوع باید ریشه یابی شود.

مجری برنامه در ادامه صحبت های جلیلی از او خواست تا نظرش را در مورد سوال امروز مناظره بیان کند.

جلیلی نیز در پاسخ گفت: پرسش شما را دنیا قبلا پاسخ داده است. بعد از دو سده انسان به این برداشت رسید که زمانی به تولید تمرکز ویژه‌ای صورت گیرد نهایت توسعه فیزیکی به توسعه ثروت منجر خواهد شد اما این نکته نیز در نزد مردم مشخص شد که منابع طبیعی بی نهایت نیستند.

سلاجقه: از مظلومیت جنگل همین بس که در سی‌وهشتیمن مناظره پرداخته می شود

در ادامه مناظره امروز علی سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به این‌که برنامه 38 مناظره به منابع طبیعی و محیط زیست اختصاص یافته است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که منابع طبیعی و محیط زیست اولویت سی و هشتم کشور است و مظلومیت این بخش از همین جا شروع می‌شود.

وی تصریح کرد: همیشه گفته می‌شود که از جنگل‌ها و مراتع به عنوان منابع طبیعی و محیط زیست یاد می‌شود، اما واقعیت این است که علاوه بر جنگل و مراتع، آب، خاک و هوا جزو منابع طبیعی و محیط زیست محسوب می‌شوند.

وی با بیان این‌که از طریق برنامه مناظره می‌خواهم دو واژه را فرهنگ‌سازی کنم، اظهار کرد: یک واژه امنیت حیاتی است و یک واژه امنیت غذایی. وقتی انسان متولد می‌شود با اولین صدا اکسیژن به بدنش وارد می‌شود و این امنیت حیاتی است. انسان در امنیت عمومی و نظامی از ابتدا خود را با طبیعت همگام کرده است.

رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ادامه داد: ادوات جنگی که ساخته می‌شود با طبیعت همگام و همرنگ است. اما متاسفانه در امنیت غذایی انسان برعکس عمل کرده و طبیعت را با خودش همگام کرده است.

 

سلاجقه با یادآوری این‌که حدود 105 سال برای تشکیل مباحث طبیعی می‌گذرد، تصریح کرد: ساختار این کار مناسب نبوده است و 85 درصد از منابع طبیعی و محیط زیست به سازمانی سپرده شده که وزارتخانه مربوطه آن بهره‌بردار منابع طبیعی و محیط زیست است.

وی تاکید کرد: مجموعه‌ای به نام منابع طبیعی فرابخشی است و متاسفانه مسئولان اطلاع چندانی از منابع طبیعی ندارند.

وی در پاسخ به پرسش برنامه مناظره نیز گفت: محیط زیست و منابع طبیعی در اولویت قرار دارد.

شریعت‌نژاد:جنگل‌نشینان فقیرترین مردم ایران هستند

شمس الله شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی سومین سخنران در برنامه مناظره با موضوع "دلایل تخریب جنگلها و منابع طبیعی" بود و با اشاره به اینکه منابع طبیعی مفهوم بزرگی را در بر می گیرد که شامل اجزای جاندار و بی جان می شود، اظهار کرد: مهم ترین بخش این اجزا، انسان ها هستند که اگر تصمیمات خودخواهانه بگیرند نمی توانند مدیریت صحیحی در زمینه اداره منابع طبیعی داشته باشند.

وی ادامه داد: سهم دولت ها در تخریب منابع طبیعی بیش از 80 درصد است که این موضوع برگرفته از بی تدبیری ها، اجرا و قضاوت های نادرست است؛ مدیریت بخش منابع طبیعی در تمامی کشورهای دنیا با دولت هاست که اگر در هر بخش از موضوعات تقنینی، قضایی و غیره کوتاهی کنند، تخریب اتفاق می افتد و از این رو تلاش دولت ها نباید در جهت از بین رفتن منابع طبیعی باشد.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به وضع مردم ساکن در دل طبیعت و اماکن دارای منابع طبیعی خاطر نشان کرد: امروزه فقیرترین آدم ها در دل منابع طبیعی زندگی می کنند و کمترین منابع و تسهیلات و در مقابل بیشترین نرخ بیکاری مربوط به آنهاست.

او درباره یکی از دلایل دست اندازی مردم این بخش ها به منابع طبیعی گفت: تا سال 69، شمال کشور را از سرمایه گذاری در صنعت محروم کردیم و از این رو امروزه شاهد چنین اتفاقی هستیم و داریم چوب آن را می خوریم.

شریعت نژاد همچنین عنوان کرد: زور ما نباید به آدم های بیچاره برسد بلکه باید با زمین خوارانی که بعضا شخصیت های سیاسی هستند برخورد کنیم؛ باید به دنبال برخورد با مدیرانی باشیم که با تصمیمات غلط خود عملکرد مناسب یک بخش را زیر سوال برده اند.

کیادلیری: گیاهان و حیوانات به بردگی گرفته شده‌اند

هادی کیادلیری رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه آزاد گفت: اهمیت منابع طبیعی پشتوانه توسعه پایدار است ولی هیچ کشور توسعه یافته‌ای را نمی‌توان یافت که محیط زیست تخریب شده داشته باشد.

 

وی خطاب به ملت گفت: در مذهب و فرهنگ ما بر حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی تأکید شده است. اما رفتار ما با منابع طبیعی به گونه‌ای است که با فرهنگ و مذهب ما در تضاد است. بحث بحث آگاهی است اگر صد سال قبل عده‌ای مردم را به بردگی می‌گرفتند اکنون این ما هستیم که گیاهان و حیوانات را به بردگی می‌گیریم.

وی با اشاره به اینکه ایران دارای جغرافیای خاصی است گفت: پوشش گیاهی در ایران اندک است و با توجه به اینکه کشور در حال توسعه است بسیار خطرناک است. توسعه یعنی محیط زیست هم باید دیده شود. اما توسعه شتاب زده نتیجه‌ای جز قربانی‌های زیاد نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه ایران دارای جغرافیای خاصی است گفت: پوشش گیاهی در ایران اندک است و با توجه به اینکه کشور در حال توسعه است بسیار خطرناک است. توسعه یعنی محیط زیست هم باید دیده شود. اما توسعه شتاب زده نتیجه‌ای جز قربانی‌های زیاد نخواهد داشت.

وی با تأکید براینکه تمام مسائل مربوط به محیط زیست مانند آب، گونه های گیاهی زاگرس و گردوغبار در اولویت قرار دارند، گفت: عدم توجه مردم و مسئولین و نبود قانون مناسب موجب خسارت‌هایی به محیط زیست شده است.

این دکترای جنگل‌داری در پاسخ به این سوال که توسعه عمرانی کشور در اولویت هست یا حفظ جنگل‌ها و مراتع پاسخ داد: قطعا توسعه نباید عوارض داشته باشد اما به طور کل مطمئنا اولویت با حفظ جنگ و محیط زیست است.

 

مقدسی: اهداف برنامه چهارم و پنجم توسعه در زمینه محیط زیست محقق نشد

ناصر مقدسی قائم مقام رئیس شورای عالی جنگل و آبخیزداری هم با تأکید براینکه انسان باید خردمندانه از محیط زیست استفاده کند، گفت: هرگونه تغییر در محیط زیست باید عالمانه صورت گیرد.

وی با اشاره به قول جهانگردان مبنی براینکه ایران پوشیده از مراتع و سرسبزی بود، گفت: در زمان قاجار طی یک قرارداد جنگل‌های ایران به مدت 70 سال به شخصی به نام ریتر واگذار شد که سهم ایران از درآمد آن تنها 15 درصد بود. اگر چه با اعتراضات مردم و علما به ظاهر این معاهده لغو شد اما اقدامات شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی در این زمینه ادامه یافت. البته بعد از مشروطیت در قانون ایالات و ولایات والیان ملزم شدند که اطلاعات کافی را در مورد مسائل کشاورزی، جنگلداری ولایت مورد نظر خود داشته باشند و در حفظ و نگهداری از‌ آن بکوشند و در صورت مشاهده اقدامات خلاف در این زمینه از آن ممانعت کنند.

قائم مقام رئیس شورای عالی جنگل و آبخیزداری با اشاره به اینکه 4 برنامه بسیج عمومی برای احیای جنگل ها و مراتع، شناسایی تهدیدها، شناخت منابع ژنتیکی آب و خاک و توسعه تحقیقات برای استفاده صحیح از محیط زیست در دستورکار سازمان‌های اجرایی قرار گرفته است، گفت: در برنامه چهارم و پنجم اهداف مورد نظر محقق نشد و بنا بر برنامه ششم و هفتم توسعه کشور سازوکارهایی دیده شد تا اهداف برنامه‌های قبلی محقق شود.

 

مقدسی در پاسخ به سوال برنامه نیز تاکید کرد: قطعا اولویت با حفظ جنگل‌ها و مراتع است.

به گزارش پایگاه اراده ملی ، در پایان بخش اول این مناظره، 90 درصد پاسخ دهندگان به سوال نظرسنجی اعلام کردند که حفظ جنگل و مراتع نسبت به اجرای طرح‌های عمرانی اولویت دارد.

 

شریعت‌نژاد: سازمان جنگل‌ها حتی جرات نمی کند آثار منفی هدفمندی بر جنگل را بیان کند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شمس الله شریعت‌نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در بخش دوم مناظره تلویزیونی که به موضوع دلایل تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی می‌پرداخت، با اشاره به اینکه هنوز در بخش آمایش سرزمینی نتوانسته‌ایم به برنامه ریزی مناسبی دست پیدا کنیم، اظهار داشت: اگر در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری توجه ویژه‌‌ای نماییم مشخص می‌شود که ایشان تأکید زیادی بر استفاده از مزیت‌های کشور نموده‌اند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مزیت‌های کشور همین وجود منابع طبیعی است افزود: در سال 1345 جمعیت کشور حدود 19 میلیون نفربود اما هم اکنون جمعیت به 75 میلیون نفر رسیده است که این موضوع نشان می‌دهد اشتغال ومعیشت مردم باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن بیان این مطلب که ناموزونی اشتغال و معیشت باعث می شود تا شناخت درستی از طبیعت صورت نگرفته و سطح خسارات به این بخش افزایش پیدا کند، تصریح کرد: ما بیشتر به یک مولفه توجه می‌کنیم وسایر موارد را نادیده می‌گیریم به عنوان نمونه آثار تخریبی اجرای فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها بر منابع طبیعی مورد بررسی قرار نگرفته است حتی سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز جرأت نمی‌کند تا گزارشی را از آثار اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها بر جنگل‌ها اعلام کند.

 

جلیلی: تا فقر از بین نرود تخریب جنگل هم ادامه دارد

جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در ادامه صحبت‌های شریعت‌نژاد با اعلام این که مشکل تخریب جنگل‌ها فقط خاص ایران نیست اظهار داشت: به عنوان نمونه جنگل‌های بارانی آمازون که سطح زیای را به خود اختصاص داده بودند هم اکنون به 5 تا 7 درصد رسیده است که این میزان نیز ظرف چند سال آینده حذف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در بحث جنگل‌ها و منابع طبیعی دو موضوع مورد توجه است افزود: در بخش هدفنمد سازی یارانه ها و آثار آن بر محیط زیست باید بگویم چون موضوع اصلی یعنی همان اجرای قانون در جایگاه ویژه‌ای قرار داشت همه چیز نیز تحت تأثیر آن قرار گرفته بود. البته به اعتقاد بنده تا زمانی که مشکل فقر در کشور حل نشود موضوع منابع طبیعی فقط در چارچوب بحث‌های فانتزی قرار می‌گیرد.

 

رئیس موسسات تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با اعلام اینکه گسترش فقر خود آثار جبران ناپذیری بر تخریب منابع طبیعی خواهد گذاشت، از مسئولین خواست تا در تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های خود تمام مولفه‌های موجود در کشور را مدنظر قرار داده و سپس به اجرای سیاست‌های خود بپردازند.

جلیلی اضافه کرد: در زمان مسئولیت آقای عزیزی در دولت دوم آقای خاتمی برنامه منسجمی برای وزارت جهاد کشاورزی مطرح شده بود حتی در این برنامه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها نیز مدنظر قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در برنامه چهارم پیشنهادی موضوعاتی برای هدایت منابع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها برای اصلاح زیرساخت‌ها و بخش معشت مردم پیش بینی شده بود افزود: متأسفانه در مجلس هفتم این موضوعات نتوانست در قالب برنامه چهارم به تصویب برسد. چرا که اگر این موضوع به تصویب نمایندگان می‌رسید در شرایط فعلی شاهد تحول و اشتغال ویژه‌ای در سطح کشور و حفظ منابع طبیعی خود بودیم.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مناظره با موضوع " دلایل تخریب جنگل ها و منابع طبیعی " قسمت دوم

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:جمعه 30 خرداد 1393-08:01 ب.ظ

مناظره با موضوع " دلایل تخریب جنگل ها و منابع طبیعی "

سلاجقه: جنگل و منابع طبیعی را متخصصین اداره نمی‌کنند

سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نیز با گلایه از اینکه در بعد تقنینی در حوزه منابع طبیعی با مشکلاتی همراه هستیم گفت: قوانین متناقض و متفاوت در حوزه منابع طبیعی بسیار است. اما باید این گلایه را نیز مطرح کنم، افراد برای ورود به مجلس از شعارهای مختلفی از جمله حفظ منابع طبیعی استان می‌گویند اما وقتی به مجلس راه پیدا می‌کنند شعارهای خود را فراموش کرده و به وضع قوانین متعددی می‌پردازند که این موضوع در حفظ منابع طبیعی آنها بی تأثیر نیست.

سلاجقه با بیان این که متأسفانه در طرح ئهای قانونی نیز به لحاظ اجرایی درست عمل نمی‌کنیم تصریح کرد: مووضع زمین خواری یکی از این مباحث است چرا که در طول تاریخ منابع طبیعی نه تنها این موضوع هرساله در حال افزایش است بلکه عدم حضور متخصصین مناسب در حوزه منابع طبیعی نیز بر حجم مشکلات افزود هاست.

وی اضافه کرد: زمانی که یک پزشک رئیس متخصص منابع طبیعی می شود طبیعت به سمت بی قانونی هدایت می‌شود هر کس حرف خود را زده و براساس برنامه های خود عمل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون فقط 20 درصد از پیکره حوزه منابع طبیعی را متخصصین تشکیل می‌دهند اظهار داشت: بنده خود در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در جریان کار بودم در کل مجموعه جهاد کشاورزی که 7 بسته حمایتی برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اعلام شد بود حتی یک طرح نیز به حوزه منابع طبیعی اختصاص نداشت که این موضوع بسیار قابل تأمل است.

 

وی تصریح کرد: حوزه منابع طبیعی یک مجموعه فرابخشی و حمایتی است که حتی می‌تواند در قالب یک وزارتخانه مجزا باشد. با واسطیه انکه منابع طبیعی جزو اموال انفاع است می‌تواند زیرمجموعه ولی فقیه باشد.

جلیلی: نگرش مسئولان آنقدر غلط است که می خواهند پول بزرگراه تهران شمال را هم با فروش منابع طبیعی تامین کنند

جلیلی در ادامه صحبت‌های رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بنده نیز طرفدار ایجاد یک وزارتخانه مجزا تحت عنوان منابع طبیعی هستم، گفت: اما باید این نکته را متذکر شوم که مهمترین مشکل فعلی منابع طبیعی ما مشکل ساختار نیست بلکه مشکل نگرش است. هنوز در شناخت محیط زیست به صورت ابتدایی عمل می‌کنیم تمام مسئولین از قشنگ ترین الفاظ در حوزه منابع طبیعی استفاده می‌کنند اما در مقام اجرا با فعالیت‌های غیرتخصصی و حتی زمین خواری حرفه‌ای اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه قبل از تغییر نگرش ها نمی‌توانیم در حوزه ساختار به نتیجه مناسبی دست پیدا کنیم گفت: به عنوان نمونه در همین بزرگراه تهران شمال طرح فلبداهه مطرح شد و تازه مسئولین می‌گویند هزینه های اجرای این طرح نیز از فروش منابع طبیعی تأمین شود که این موضوع بسیار قابل تأمل است.

رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با گلایه از اینکه در بعد حاکمیتی مسئولان برای استفاده از منابع طبیعی هیچ محدودیتی برای خود قائل نبودند و اقدام به فعالیت های غیرکارشناسانه می‌کنند اظهار داشت: نخست باید نگرش ‌ها را تغییر دهیم و به تغییر ساختارها بپردازیم.

 

مقدسی: قطع 12 میلیون مترمربع درخت در هدفمندی یارانه‌ها پیش بینی شده بود

ناصر مقدسی نیز در ادامه صحبت‌های مهمانان امروز مناظره تلویزیونی با اشاره به اینکه در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها هدفگذاری هایی برای قطع درختان تا 12 میلیون متر معکب پیش بینی شده بود گفت: این میزان با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی و افزایش تمایل مردم به استفاده از درخت به 8 میلیون متر مکعب رسیده است که باید بگویم نظارت لازم از سوی مراجع مربوطه انجام می‌شود.

وی با اعلام این مطلب که در حوزه حفاظت از مراتع طبیعی باید نخست فعالیت‌های درون سازمان صورت گیرد گفت: به عنوان نمونه در جنگل‌ها و مراتع و با توجه به گستره فعالیت‌ها به ازای 70 هزار هکتار یک نفر محافظ قرار دارد که این موضوع باید با تقویت بیشتری همراه شود.

وی به تدوین قانونی برای ارتقای حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و گفت: در این قانون هدفگذاری‌هایی برای ارتقای فرهنگ منابع طبیعی و گسترش حفاظت از نقاط مختلف منابع طبیعی کشور پیش بینی شده است. حتی در صددیم براساس برنامه پنجم توسعه سطح پوشش مراتع را تا صد درصد افزایش دهیم این امر درحالی است که در حال حاضر سطح پوشش مراتع 40 درصد است.

قائم مقام رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری اضافه کرد: در درون سازمانی نیز علاوه بر کنترل باید عدم تغییر کاربری‌ها نیز مورد توجه مسئولین قرار گیرد تا در راستای آن بتوان اقدامات مناسبی را برای حفاظت از محیط زیست انجام داد.

 

کیادلیری: دولت لایحه داده تجاوزگران به منابع طبیعی بخشیده شوند

هادی کیادلیری رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه آزاد با بیان اینکه در سازمان جنگل‌ها باید به دنبال برنامه‌های بلندمدت باشیم گفت: هم اکنون در غرب کشور یک میلیون هکتار جنگل در حال نابودی است از سوی دیگر در 850 هزار هکتار جنگل کشاورزی می‌شود و 80 درصد عامل نابودی کشور همین کشاروزی است.

وی با بیان اینکه 85 درصد منابع طبیعی کشور توسط 13 هزار نیرو اداره می‌شود، افزود: کشاورزی یکی از عوامل نابودی جنگل‌هاست در دولت قبل برای توسعه کشاورزی منابع طبیعی را به مردم واگذار کردند این در حالی بود که بهترین زمین‌های کشاورزی را از دست دادیم.

کیادلیری تصریح کرد: اگر قانونی را اشتباه تصویب کنیم زحمات یک قرن را به باد می‌دهد. از شهریور سال 89 تا سال 90، 100 هزار پرونده وارد دادگاه‌ها شده است.

رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه آزاد در ادامه با اشاره به اینکه در دولت قبل لایحه‌ی منابع طبیعی را به مجلس دادند تا هر کسی که تا سال 89 به منابع طبیعی تجاوز کرده بخشیده شود، گفت: این یعنی ترویج تجاوز. افرادی هم که قانونمند بودند به فکر تجاوز می‌افتند.

شمس‌الله شریعت‌نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به اظهارات کیادلیری گفت: لایحه تازه به کارگروه آمده و هنوز تصویب نشده این لایحه ایرادهای زیادی دارد که به آن وارد است.

سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نیز گفت: لایحه جامع واگذاری زمین پس گرفته شده است و نمایندگان طرحی را در این رابطه مطرح کرده‌اند که آقای شریعت‌نژاد از آن خبر ندارد.

کیادلیری با طرح این پرسش که آیا نمایندگان در طرح آمایش که مطرح می‌شود در کاربری تصمیم در خوری می‌گیرند، اظهار کرد: نمایندگان رایزنی می‌کنند طرحهای عمرانی در جاهایی که به لحاظ اکولوژیک رد شده اجرا شود.

 

 

 

کیادلیری: مدیران قبلی منابع طبیعی تبدیل به کارچاق‌کن شده‌اند

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه متجاوزان به منابع طبیعی چند دسته‌اند گفت: یک دسته مردم عادی و روستاییان هستند که بلافاصله آنها را محکوم می‌کنیم و زورمان به آنها می‌رسد. دسته دیگر شرکت‌های بهره‌بردار هستند که در تعیین مدیران نفوذ زیادی دارند. برخورد با اینها 50 - 50 است یا موفق می‌شویم یانه.

رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه آزاد با بیان اینکه بسیاری از مدیران قبلی منابع طبیعی تبدیل به کارچاق‌کن شده‌اند، گفت: 99 درصد مردم دوستدار منابع طبیعی و خاک هستند اما 99 درصد لوایح برای یک درصد متجاوز به منابع طبیعی بوده است.

کیادلیری با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته به اثرات بلندمدت تصمیمات توجه می‌شود، افزود: این در حالی است که در ایران به اثرات کوتاه‌مدت تصمیمات توجه شده و در درازمدت فاجعه اقتصادی به بار می‌آورد. نمونه این تصمیمات خشک شدن دریاچه ارومیه و از بین رفتن درختان زاگرس است.

 

شریعت‌نژاد: مجلس شناسایی قوانین معارض با حفظ جنگل را آغاز کرد

در ادامه مناظره شریعت‌نژاد با تاکید بر اینکه قوانین متناقض زیادی در کشور داریم، گفت: یکی از وظایف دولت و مجلس در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شناسایی قوانین متناقض و حذف موانع توسعه کشور است که در این راستا هم دولت و هم مجلس فعال شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه تخریب منابع طبیعی حاصل ناکارآمدی مدیریت کلان کشور است گفت: در ایران مدیریت نداریم و هیئتی کارها را انجام می‌دهیم. باید صلاحیت افراد سنجیده شود و در انتصاب‌ها تخصص افراد در نظر گرفته شود.

به گفته وی نظارتی بر عملکرد مدیریت اصلا در ایران وجود ندارد.

شریعت‌نژاد در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص لابی نمایندگان برای تعیین مدیران گفت: شاید نمایندگان از سر دلسوزی در این باره مشورت بدهند.

مجری در پاسخ به وی گفت: یعنی نمایندگان وزراء‌را تهدید به استیضاح نمی‌کنند؟

شریعت‌نژاد پاسخ داد: در تشکیلات استانی ضعف مدیریت داریم و نباید براساس سلیقه سیاسیون مدیران را انتخاب کنیم. اما اگر نمایندگان مشورت دهند عقلانیت است.

سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران خطاب به شریعت‌نژاد گفت: لطفا واقعیت را بگویید.

 

شریعت‌نژاد پاسخ داد: از راس سازمان جنگل‌داری و مراتع تا پایین انتخابات غلطی صورت گرفته است. آیا در این مجموعه نیروهای مناسب‌تری نبود در 4، 5 سال گذشته 600 تا 700 نیروی این سازمان بازنشسته شده‌اند اما باید پرسید چند نیرو به جای آنها جذب شده است.

سلاجقه در تایید اظهارات شریعت‌نژاد گفت: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری فرسوده است و نیروی انسانی در آن جابه‌جا نمی‌شود. سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به گونه‌ای است که 85 درصد منابع طبیعی را حاکمیت اداره می‌کند.

وی با بیان اینکه کشاورزی مثل آب و هوا بوده و منابع طبیعی اقلیم پایدار است افزود: اعتبارات منابع طبیعی در سال 200 میلیارد تومان هم نمی‌شود اما برای ساخت یک سد 3 هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه قانون جامع منابع طبیعی اگر زیرساختی باشد بسیار عالی است، تصریح کرد: اما وزیر در این قانون به نفع کشاورزی دخالت می‌کند. 34 تا 38 میلیون هکتار زمین درجه یک در اختیار کشاورزی است الان بروید ببیند این میزان زمین کشاورزی کجاست، الان تبدیل به ساختمان شده است.

شریعت‌نژاد در ادامه با اشاره به اینکه اگر رئیس جمهور جنگلدار باشد عالی است، گفت: ما از قوانین استفاده نمی‌کنیم چرا به جای هر نیرویی که بازنشسته میشود یک نیروی جدید استخدام نمی‌شود. ما تعهدات هدفمندی یارانه‌ها را برجسته نکرده‌ایم. آذرماه سال گذشته هیئت دولت سر سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری را برید و همه طرح‌ها را به چالش کشید.

وی با بیان اینکه برزیلی‌ها از جنگل‌های آمازون به صورت چند منظوره استفاده می‌کنند و می‌گویند ما مسئول کل دنیا نیستیم، افزود: ما یک ابرو در شمال کشور جنگل داریم اما نمی‌توانیم آن را حفظ کنیم.

 

جلیلی: نگاه ما در 30 سال گذشته به برنامه های توسعه بخشی بوده است

عادل جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور نیز با بیان اینکه در تمام دنیا محیط زیست فرابخشی است، گفت: در کشور چه چیزی اولویت است، اقتصاد، راه یا فرهنگ. در 30 سال گذشته در قالب 5 برنامه توسعه‌ای نگاه ما بخشی بوده است و مجموعه‌ای از پروژه‌ها را جمع‌آوری کرده و آن را در قالب یک برنامه 5 ساله ارائه کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه یکی ازمباحث مهم زیرساختی حمل و نقل است، گفت: سالانه 22 هزار کشته در جاده‌ها داریم. باید مشخص شود اثرات منفی زیرساخت‌های جاده‌ای بر جنگل‌ها بیشتر است یا راه‌آهن؟

جلیلی ادامه داد: ایران محل ترانزیت کالاست و می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی باشد.راه‌آهن حداقل خسارت را به جنگل‌ها می‌زند.

 

وی با یادآوری اینکه در دولت‌های نهم و دهم درآمدهای نفتی برابر با نصف درآمدهای نفتی 100 سال گذشته بود اظهار کرد: اگر 100 میلیارد دلار در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل و گردشگری هزینه می‌شد این همه کشتار در جاده‌ها نداشتیم و مسائل محیط زیست نیز حل می‌شد.

رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با تاکید بر اینکه نگاه بخشی فاجعه ایران است، بیان کرد: باید به صورت فرابخشی به مسائل نگاه کنیم. هر نماینده می‌خواهد زورو شود و تمام مشکلات شهرستان را حل کند اما اگر نقش خودمان را اجرا کنیم و نگاه راهبردی به کشور داشته باشیم همه مسائل حل می‌شود.

جلیلی با اشاره به اینکه گزارش های وزارت علوم حاکی از آن است که سالانه 150 هزار فارغ التحصیل لیسانس به بالا از کشور خارج می شود، گفت: این موضوع به دلیل مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور است که سالانه هزینه ای بالغ بر یک میلیون دلار را علاوه بر فرسایش ژنتیکی که نهایتا منجر به انقراض یک ملت می شود به دنبال دارد.

وی افزود: از این رو زمانیکه مشکلات اقتصادی نظیر کاهش اشتغالزایی وجود داشته باشد، بحث منابع طبیعی در پایین ترین اولویت قرار می گیرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مناظره با موضوع " دلایل تخریب جنگل ها و منابع طبیعی " قسمت سوم

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:جمعه 30 خرداد 1393-08:00 ب.ظ

مناظره با موضوع " دلایل تخریب جنگل ها و منابع طبیعی "

مقدسی هم درباره برخی تداخلات قانونی و اجرایی در زمینه منابع طبیعی که نهایتا موجب آسیب رسانی به این حوزه می شود، گفت: در بخشی از قانون این مبحث بندی به نام "ج" وجود دارد که عملا با استفاده از آن هرگاه استعلام از منابع طبیعی با مخالفت روبرو شود، می توان شرایط را تسهیل کرد.

قائم مقام رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه 59 طرح عمرانی داریم که مشمول تهیه گزارش مکان یابی هستند، ابراز کرد: علی رغم این موضوع، در این زمینه قانون گریزی داریم و سرمایه گذاری های بسیاری از سوی شرکت های خارجی نیز صورت گرفته است.

وی همچنین در زمینه تشکل ها گفت: در زمینه تشکیلاتی نباید تگاه صرف دولتی داشته باشیم؛ یکی از سیاست های مشخص ما تقویت تشکل هاست.

 

کیادلیری: نیمی از معادن شمال بلااستفاده است

کیا دلیری هم در ادامه گریزی به مجوز معادن داشت و گفت: در شمال کشور 600 معدن وجود دارد که نصفی از آنها بلا استفاده هستند و تنها تنها مجوز آنها دست به دست و فروخته می شودکه معلوم نیست چه سرانجامی خواهند داشت.

 

در بخش سوالات مخاطبان برنامه مناظره هم ، جلیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تأثیر نداشتن برنامه های اول تا پنجم توسعه بر بخش منابع طبیعی، راهی برای امید بستن به برنامه ششم باقی می گذارد و اصولا چنین تفکری منطقی است؟، گفت: نباید گفت که برنامه های پیشین تأثیری نداشته است اما چون همه جانبه نگر نبوده، تأثیر خود را روی منابع طبیعی گذاشته است. از این رو به برنامه ششم امید بسته ام زیرا این تجربه را پشت سر داریم و امیدواریم تا دولت تدبیر و امید با نگرش توسعه ای که خواهد داشت، این مشکلات را حل کند.

سلاجقه هم در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه حفاظت از جنگل ها اولویت چندم دولت ها بوده و باید باشد؟، عنوان کرد:طبق فرمایش مقام معظم رهبری، حفاظت از منابع طبیعی باید فرهنگ عمومی شود. اگر با چنین دیدگاهی به منابع طبیعی و جنگل ها بنگریم و با توجه به اینکه مردم ما با طبیعت خو گرفته اند و فرهنگ شان مبتنی بر طبیعت است، فکر کنم بشود به اولویت آن رسید.

شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هم در برابر سوالی که برگرفته از صحبت های خود او بود و اشاره به سهم مجلس در میزان تخریب منابع طبیعی در قبال سهم 80 درصد دولت داشت، اظهار کرد: عرض بنده مجموعه کل نظام بود؛ در مجموع باید بگویم که قانون مناسبی در این زمینه نداشته ایم و قوانینی نیز بوده که که تصمیمات مناسب گذشته را ناکارآمد کرده است.

کیا دلیری هم در ارتباط با نقش و جایگاه منابع طبیعی در کشور گفت: پشتوانه ذخیره آب، جنگل ها هستند زیرا تا 40 برابر بیشتر می توانند منابع آب را ذخیره کنند و از این رو باید دیدگاه همه جانبه ای نسبت به موضوع منابع طبیعی داشت.

مقدسی هم در ارتباط با سوالی مبنی بر اینکه این شورا چند جلسه تشکیل شده است؟، گفت: شورای عالی نهادی قدیمی است و تعداد جلسات آن از عدد خارج است زیرا هر هفته بیش از یک جلسه داریم و هم اکنون رئیس آن بنده هستم.

قائم مقام رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری در ادامه اشاره ای به برخی انتقادات در ارتباط با قوانین ناکارآمد و بعضا قوانینی که منجبر به ناکارآمد شدن تصمیمات قبلی می شود، داشت و گفت: قانون ملی شدن، حفاظت و بهره برداری جزو قوانین مادر هستند اما بخش مربوط به جرائم در قانون سال 46 اصلا قابل بهره برداری نیست و باید به روز شود.

شریعت نژاد در ارتباط با سوال دیگری مبنی بر اینکه کدام قوانین به نامزد انتخاباتی مجلس اجازه می دهد که در منطقه محافظت شده، از جیب منابع طبیعی راه را برای رسیدن به مجلس باز کند؟، گفت: از برنامه سوم توسعه، طرح های زیست محیطی به سازمان محیط زیست سپرده شده و باید ارزیابی هزینه و فایده در ارتباط با طرح ها داشته باشد و نظر نهایی خود را اعلام کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: طرح خهایی وجود دارد که ارزیابی مثبت نداشته اما انجام شده است که در این راستا با کدامیک از این خلاف کاری ها مقابله شده و کدامیک از خلاف کاران را عزل کرده ایم. به عنوان مثال سدهایی ساخته ایم که پشت آنها آب نیست و باید خیار شور آنجا بکاریم.

جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با اشاره به اینکه همه نگران جنگل‌های آمازون هستند اظهار کرد: در کشورهای جنوب شرقی آسیا علی رغم توسعه یافتگی شاهد هستیم که برعکس همه دنیا جنگل‌هایشان نیز توسعه یافته است چرا که نگاه آنها نگاهی اقتصادی همراه با بهره وری است.

 

کیادلیری نیز با بیان اینکه هم اکنون 70 درصد سدهای کشور کمتر از 30 درصد منابع آبی دارند، گفت: شاید نیاز است که طرف تفکر خود را عوض کنیم شاید تأکید برکشاورزی با توجه به اینکه منابع آبی کشور محدود است اشتباه باشد.

یک کارشناس جنگلداری از جلیلی پرسید، در کشورهای توسعه یافته شاخص‌های توسعه منابع طبیعی تعریف شده است آیا در ایران نیز این شاخص‌ها برای کاهش آسیب به منابع طبیعی تعریف شده است؟ آیا فکری برای سونامی تغییر اقلیم و راهکارهایی برای آن اندیشیده شده است؟

جلیلی پاسخ داد: تحقیقات مختص به موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع نیست دانشگاه‌های منابع طبیعی نیز در این موضوع نقش دارند. اما به طور کل در بخش منابع طبیعی از نظر فناوری و تکنولوژی هیچ مشکلی نداریم.

وی با اشاره به این گفته رئیس جمهور مبنی براینکه جاهایی که در دست مردم بوده بسیار بهتر از مناطق حفاظت شده است، گفت: این گفته جناب روحانی جای بحث جدی دارد.

وی با اشاره به اینکه جامعه جنگلی مانند جامعه انسانی سنی دارد گفت: شاخص‌های توسعه منابع طبیعی مشخص شده است و ایران در بین کشورهای جهان سوم جزو کشورهای پیشرفته در این زمینه است.

فردی که از جلیلی سوال پرسیده بود معتقد بود که وی جواب سوال را نداده است که حیدری مجری برنامه اظهار کرد: منظور آقای جلیلی این است که تحقیقات در قفسه است.

یک دانشجوی دیگر جنگلداری نیز از مقدسی پرسید، برای کاهش گسستگی بین مسئولان منابع طبیعی و تحقیقات و آموزش و سازمان‌های مردم نهاد چه برنامه‌هایی دارید گفت: در بحث آموزش با توافقنامه‌هایی را منعقد کردیم تا دانشجویان با مسائل عملی، آشنا شوند و به مدد تجربه بتوانند افراد کارآفرین باشند همچنین با توجه به اینکه موسسه‌های آموزشی باید تغییرات بنیادین داده شوند و از جنگلداری سنتی به مدیریت پایدار و مدیریت جامع در آبخیزداری سوق داده شوند، توافق نامه‌هایی نیز در این زمینه منعقد شده است.

وی ادامه داد: در بخش تحقیقات نیز ظرفیت‌های زیادی وجود دارد که کمتر از آن استفاده شده است در این زمینه نیز برنامه های معینی داریم و هدفگذاری برای چشم انداز 1404 صورت گرفته تا عقب ماندگی از برنامه جبران شود. برای کوتاه کردن راه همکاری با موسسات تحقیقاتی نیز در برنامه قرار گرفته است.

 

 

 

این دانشجو در ادامه از سلاجقه نیز پرسید: با توجه به افزایش تعداد فارغ التحصیلات دانشجویان تکمیلی منابع طبیعی آیا راهکاری برای راهیابی آنها به مشاغل مرتبط (حداقل بخش خصوصی) اندیشیده شده است؟

سلاجقه در پاسخ گفت: یکی از دغدغه‌های ما در دانشگاه مجموعه های غیر تخصصی است که ضرباتی را بر پیکره منابع طبیعی نیز وارد کرده است در گذشته تنها در سه دانشگاه تهران، مازندران و گرگان دانشجویان منابع طبیعی می توانستند حضور یابند که با توجه به شرایطی کشور بسیار اندک بود اما در این ساله تعداد دانشجویان منابع طبیعی افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه از هر سه نفر بازنشسته یک نفر باید جذب شود گفت: طبق دستور معاونت راهبردی ریاست جمهوری می‌توان سه هزار و 300 نفر را جایگزین کرد که در این صورت هیچ فارغ التحصیلی بیکار نخواهد ماند. درصورت اجرای این قانون سازمان‌های اجرایی نیز می‌توانند نیاز خود به نیروی انسانی را به دانشگاه‌ها اعلام کنند.

معاون اداره کل جنگل سازمان جنگل‌ها که به عنوان یکی از حاضرین در مناظره شرکت کرده بود از شریعت نژاد پرسید طبق قانون مصوب از هر سه خروجی باید یک نفر جذب شود اما دیوان محاسبات کشور مانع از انجام این کار می‌شود. دیوان محاسبات کشور تنها به اعتبار مورد نیاز توجه می‌کند و براین اساس قانون اجرایی نمی‌شود.آخرین جذب در سازمان مربوط به سال 86 می شود که از سه هزار و 700 خروجی تنها 344 نفر جذب شده اند. برای حل این مشکل چه راهکاری اندیشیده شده است؟

شریعت نژاد گفت: در زمان خانم سلطان خواه معاونت فناوری ریاست جمهوری کانون هایی برای ارتباط بین بخش‌های اجرایی و دانشگاهی دیده شد.

وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی مشکل جذب نیرو ندارد به این دلیل که مسئله نیروی انسانی را جا انداخته است گفت: با توجه به اینکه سازمان منابع طبیعی مراتع و جنگل‌ها از یک سازمان حاکمیتی به یک سازمان اجرایی تبدیل شده است برای جذب نیرو به مشکل برخورده است و تاکنون کسی نسبت به این موضوع اعتراض نکرده است.

متن مکتوب از تسنیم است
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مدیریت پایدار جنگل

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:چهارشنبه 28 خرداد 1393-05:43 ب.ظ

 

جنگل ها به عنوان یک منبع تجدید شونده، از ارکان اصلی توسعه ی پایدار در هر کشور به شمار می روند. امروزه  با توجه به نقش و اهمیت چند جانبه ی جنگل، موضوع مورد توجه محافل جهانی از جمله دستور کار 21 ریو و سازمان ها قرار گرفته  و جنگلداری پایدار محور اصلی برنامه ی مدیریت جنگل ها است.  اهمیت مدیریت پایدار جنگل به قدری است که جامعه ی محققین plant life مهم ترین راه کار را برای حفظ ذخایر جنگلی، مدیریت پایدار جنگل عنوان می کند. (Gough و همکاران 2008 )

اگرچه براساس آمارهای ارائه شده از سوی بانک جهانی یک میلیارد و ششصد میلیون نفر از مردم جهان برای معیشت خود به جنگل ها وابسته اند، لیکن بیش از دو میلیارد نفر از سوخت بیوماس و عمدتا هیزم برای پخت و پز و گرمای منازل خود استفاده می کنند و میلیون ها نفر نیز از طریق استحصال دارو  از  جنگل امرار معاش می کنند.

در شصت کشور در حال توسعه، شکار و ماهیگیری در اراضی جنگلی پاسخگوی یک پنجم نیازهای مردم این کشورها است. از سوی دیگر راه های بهره برداری از جنگل ها در طول ایام تغییر یافته و همچنان در حال تغییر است. بسیاری از ساکنان جنگل، درختان را منبع تامین کننده ی معیشت خود دانسته و لذا خود را مجاز به هرگونه بهره برداری می دانند و درختان را برای مقاصد کشاورزی قطع می کنند.

چنین رویکردی هنوز در بسیاری از مناطق دنیا رواج دارد و یکی از مهم ترین عوامل جنگل زدایی محسوب می شود. رشد جمعیت، مهاجرت، گرایش به سکونت در شهرها، تغییرات تکنولوژیکی و ارتقا دانش و آگاهی از جمله عوامل مهمی هستند که در شکل دهی و حتی تغییر طریقه ی مدیریت و حفاظت و بهره برداری از جنگل ها نقش به سزایی دارند.

به نظر می رسد در کنار سایر نکات و عوامل موثر در این بخش، سیاست ها و راهبردهایی که براساس شرایط، مقتضیات و نیازهای این بخش در هزاره ی جدید توصیه شده است، بتوانند راهگشای سیاست گذاران و محققان باشد و در نتیجه مدیریت پایدار از جنگل ها را رقم بزند.

در نگرش مدیریت پایدار جنگل ها، دامنه از تولید چوب به توسعه ی مشارکتی و رعایت ملاحظات زیست محیطی کشیده می شود. مدیریت پایدار جنگل  (SFM) خود ریشه در جنگلداری کلاسیک دارد و توسط بسیاری از سازمان های بین المللی از قبیل فائو(FAO)  مورد حمایت و ترویج قرار گرفته است. در سطح دنیا تعریف های متعددی از مدیریت پایدار جنگل می شود، اما مفهوم کلی آن ایجاد تعادل و همراه سازی ارزش های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی با منابع جنگلی است. تعریف امروزی و قابل درک واژه ی مدیریت پایدار جنگل  در کنفرانس اجرایی حفاظت از جنگل ها در اروپا (MCPEF) ارائه شد که از طرف سازمان فائو مورد تایید قرار گرفت. براساس این تعریف، مدیریت پایدار جنگل یعنی استفاده و کاربرد  جنگل ها و اراضی جنگلی به گونه ای که بقا، تنوع، حاصلخیزی، زادآوری طبیعی و اثرات اقتصادی، اکولوژیکی و اجتماعی آن ها در سطح منطقه ای، ملی و جهانی برای انسان های امروز و نسل های آینده حفظ شود.

مدیریت جنگل در کشورهای مختلف، متاثر از فرهنگ و سیاست اقتصادی جامعه است. عامل مهمی که تعیین کننده ی افزایش یا کاهش سطح جنگل هاست پشتوانه های مالی و خودکفایی اقتصادی جامعه است. پس از این عامل میزان آگاهی مردمی و آموزش هایی که به مردم داده می شود تا حد بسیار زیادی مدیریت را تسهیل نموده و به ایجاد رویکردی اساسی برای صیانت و حمایت از جنگل ها کمک می کند.

جنگلداری پایدار در واحد سطح بر دو اصل برداشت مستمر و دائمی و برداشت اقتصادی استوار است. هدف جنگلداری پایدار رسیدن به توسعه ی پایدار جنگل است و مشتمل بر سه وجه بنیادی است که با هم ارتباط متقابل دارند. بدون دستیابی به همگرایی و تلفیق این وجوه، عملا توسعه ی پایدار معنی خود را از دست خواهد داد. این سه وجه عبارتند از: پایداری اکولوژیکی، توسعه ی اجتماعی و توسعه ی اقتصادی.

مفهوم مدیریت پایدار جنگل به دلیل پیچیدگی ذاتی که دارد، عموما از سوی افراد به مساله ای دردسرساز، وضعیتی بغرنج و موضوعی که فقط برای متخصصین قابل فهم است تعبیر می شود Clofere و همکاران، 2001؛ Prabhu و همکاران، 2001؛ McCool و Stanke 2001

دو رویکرد مهم و راهبردی برای فعالیت های پایدار جنگل داری توصیه می شود. نخست، استفاده از شاخص ها و معیارها برای مدیریت پایدار جنگل و دوم، اتخاذ رویکرد به اصطلاح اکوسیستم در مدیریت جنگل ها  مد نظر قرار گیرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

هرس ممرز

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:سه شنبه 27 خرداد 1393-10:46 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/orPwz]
هرس ممرز داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بحران دفن زباله در جنگل‌های شمال

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:دوشنبه 26 خرداد 1393-07:42 ب.ظ

جنگل‌های شمال کشور نه‌تنها تاکنون به دلیل سودجویی برخی افراد از تخریب و دستبرد در امان نمانده است حتی انتخاب جنگل به عنوان جایگاه زباله‌های شهری نیز به گفته کارشناسان خسارت جبران‌ناپذیری را بر پیکره این منابع وارد کرده است.

جمعیت 8 میلیون نفری و رو به افزایش استان‌های گیلان و مازندران و گلستان و ورود انبوه گردشگران به این مناطق از یک طرف و کمبود زمین و فاصله کم دریا و جنگل از طرف دیگر، ساماندهی امور شهری، از جمله دفع بهداشتی زباله را به یکی از مشکلات بغرنج این استان‌ها تبدیل کرده است.

طبق آمار رسمی هم‌اکنون 42 واحد بزرگ دفع زباله به وسعت 300 هکتار در جنگل‌های شمال وجود دارد که روزانه به طور متوسط حدود 2000 تن زباله در آن انباشته می‌شود.

از این 42 واحد دفع زباله، 28 مرکز در جنگل و11 مرکز در مناطق تالابی و 3 مرکز در مرتع قرار دارد. این مراکز دفع زباله در واقع قطعه زمین‌های بزرگی است که دور آن، دیوار کشیده شده است و زباله‌ها در آن ریخته و با لودر و بولدوزر جابه‌جا می‌شود.

در بعضی کشورها زباله‌ها را در معادن متروکه زغال‌سنگ در زیرزمین دفن می‌کنند ولی آنچه در شمال کشور رخ می‌دهد، دفع زباله در بالای کوه و وسط جنگل است.

از طرف دیگر ساخت کارخانه‌های کمپوست و زباله‌سوزی نیز کند پیش می‌رود و بعید به نظر می‌رسد معضل انباشت زباله در جنگل به این زودی حل شود.

به گفته کارشناسان ، نفوذ شیرابه‌های ناشی از زباله به سفره‌های آب زیرزمینی که آب آشامیدنی شهروندان را تأمین می‌کند، خطرناک‌تر از فاضلاب است.

بعضی درختان مثل ممرز خیلی حساس‌هستند و سریع خشک می‌شوند و در محل‌های انباشت زباله، درختان ممرز خشک شده به وفور دیده می‌شود ولی بلوط تا حدی مقاوم است.

 شیرابه زباله اغلب، میزان اسیدیته خاک را تغییر می‌دهد که شدت آن بستگی به نوع زباله دارد و روی میکرو ارگانیسم‌های خاک نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

جانورانی نظیر گوزن، آهو و شغال ممکن است از زباله تغذیه کنند که نتیجه آن تجمع مواد سمی در کبد جانور است که احتمال دارد جانوران نادر در خطر انقراض قرار گیرند.

در استان مازندران روزانه بیش از 753 هزار لیتر شیرابه تولیدی ناشی از زباله‌ها بوجود می‌آید. در استان گیلان نیز به ازای هر تن زباله تر 500 لیتر شیرابه تولید می‌شود که با احتساب تولید روزانه بیش از 900 تن زباله در روستاهای این استان و 1500 تن زباله در شهرها می‌توان تصور کرد که چه خطری محیط‌‌زیست را تهدید می‌کند. (ایرنا)
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مدل سه بعدی از یک جنگل واقعی

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:یکشنبه 25 خرداد 1393-06:33 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/rcyCB]

مدل سه بعدی از یک جنگل واقعی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سنجش از دور و پوشش همه تصاویر با استفاده از ENVI

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:شنبه 24 خرداد 1393-07:32 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/AQgfS]

سنجش از دور و پوشش همه تصاویر با استفاده از ENVI
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کریم ساعی

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:جمعه 23 خرداد 1393-08:55 ب.ظآنهاییكه در دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران تحصیل كرده اند، در محوطه سرسبز دانشكده مزار مردی را می شناسند كه پایه گذار جنگلداری علمی در ایران است. «مهندس كریم ساعی» كه روزگاری در دانشكده كشاورزی تحصیل می كرد، حالا در پناه سایه درختان كهنسال دانشكده آرمیده است. مردی كه اولین مدیر جنگلبانی كشور بود و برای اولین بار آماری از مساحت جنگلهای كل كشور را تهیه كرد. یادگارهای زنده اش هنوز وجود دارند : پارك ساعی و درختان تناور خیابان پهلوی تهران به ابتكار و طراحی او ایجاد شدند.


ساعی در سال ۱۲۸۹ در مشهد متولد شد. تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسۀ عالی (دانشکده) فلاحت دانشگاه تهران (واقع در كرج) گذراند و در سال ۱۳۱۰ با درجۀ مهندسی فارغ‌التحصیل شد. با قبولی در چهارمین دوره اعزام محصلان به خارج از كشور برای مدت دو سال به مونپلیه در انستیتو اگرونومیک فرانسه رفت و با درجه ممتاز فارغ التحصیل شد.
موفقیت های تحصیلی او باعث شد تا مجله علمی تخصصی در فرانسه، او را به عنوان یکی از چهره‌های شاخص علم جنگل در آن سالها معرفی كند. پس از آن فوق لیسانس خود در رشته آمار جنگل را در سال ۱۳۱۶ ازدانشگاه بركلی كالیفرنیا گرفت و به كشور بازگشت.
وقتی در ۱۳۱۷ «دایره جنگل» به عنوان اولین نهاد مدیریت جنگل ها در كشور راه اندازی شد، ساعی تصدی آن را برعهده گرفت و بر اثر اقدامات او یك سال بعد این نهاد كوچك به «اداره جنگلبانی» و بعدها به «اداره كل جنگلها» ارتقاء یافت. در همان سالها او و همكارانش قوانین و مقررات جنگل را تدوین كردند و به تصویب مجلس آن زمان رساندند.
اما ریاست او بر این اداره كل دوام چندانی نداشت و برخی از سودجویان كه قوانین و مقررات جنگل منافع اقتصادی شان را به خطر انداخته بود، با استفاده از نفوذ برخی افراد پرونده شكایتی از ساعی را به دیوان كیفری بردند و او را از كار بركنار كردند. با این حال ساعی خانه نشین نشد و پیشنهاد كرد تا در دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران رشته جنگل ایجاد شود و خود نیز به عنوان استاد در این دانشكده مشغول به كار شد.
ساعی موفق شد تا در سال ۱۳۲۵ برای اولین بار مساحتی از جنگل های ایران را تخمین بزند. پس از آن در سال ۱۳۲۷ جلد اول و در سال ۱۳۲۹ جلد دوم کتاب «جنگل شناسی» را منتشر کرد که با نشر این کتاب اساس اطلاعات علمی جنگلبانان کشور پی ریزی شد.
با تأسیس بنگاه جنگلها در سال ۱۳۲۸ او با سمت رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل این بنگاه، مشغول فعالیت شد.
در پانزدهم آذرماه ۱۳۲۸ نشریۀ مخصوص کارکنان بنگاه جنگل‌ها را با عنوان خبرنامۀ بنگاه جنگل‌ها منتشر کرد که اولین نشریۀ ایرانی در زمینۀ منابع طبیعی بود. این نشریه پس از سالیان دراز هنوز هم با نام فصلنامه جنگل و مرتع به حیات خود ادامه داده است.
مسئولیت های ساعی باعث شده بود تا او دائماً برای تحقیق و پژوهش در سفر باشد و در یكی از همین سفرها نیز از دنیا رفت. وفات او در چهارم دی ماه ۱۳۳۱ هنگام بازگشت از شیراز به تهران و بر اثر سانحۀ سقوط هواپیما اتفاق افتاد. گویی خود می دانست كه به دلیل سفرهای پی در پی عمری كوتاه دارد و در۴۲ سالگی وصیت كرده بود تا او را در دانشکدۀ منابع طبیعی دانشگاه تهران به خاک بسپارند. 
مرگ زود هنگام مهندس کریم ساعی باعث تأسف فراوان همکاران، شاگردان و مجامع علمی کشور شد و ضایعه درگذشتش در مطبوعات و محافل کشورهای دیگر نیز بازتاب داشت...

*

خدمات و افتخارات

کریم ساعی را پدر جنگلبانی ایران لقب داده‌اند.
او در سال ۱۳۲۱ نشربه‌ای به نام «شمه‌ای درباره جنگل‌های ایران» منتشر کرد و در سال ۱۳۲۷ جلد اول و در سال ۱۳۲۹ جلد دوم کتاب جنگل‌شناسی را که اولین کتاب جنگل‌شناسی در ایران بود، منتشر کرد و اساس اطلاعات علمی جنگلبانان کشور را پی‌ریزی نمود. همچنین در پانزدهم آذر ۱۳۲۸ نشریه مخصوص کارکنان بنگاه جنگل‌ها را با عنوان خبرنامه بنگاه جنگل منتشر کرد که اولین نشریه ایرانی در زمینه منابع طبیعی بود. این نشریه پس از سالیان دراز هنوز با نام فصلنامه جنگل و مرتع به حیات خود ادامه می‌دهد.
در سال ۱۳۲۹ پارک ساعی تهران را به صورت یک پارک جنگلی بنا گذاشت. همچنبن چنارهای سر به فلک کشیده خیابان ولیعصر از آثار ماندگار اوست. او معتقد بود تا چند سال آینده مناطق مسکونی و صنعتی توسعه پیدا میکنند و این درختان به منزله ریه‌های شهر آلوده، ایفای نقش خواهند کرد. او اولین کسی بود که به توسعه فضای سبز شهری در تهران پرداخت و به کشت گونه‌های عرعر، سرو، کاج، چنار در تهران و اطراف آن همت گماشت.
این ساعی بود که تدریس جنگل‌شناسی را برای اولین بار در دانشکده کشاورزی کرج آغاز کرد و خشت اولیه آزمایشگاه جنگل و چوب‌شناسی را بنا نهاد. او اولین فردی بود که برای شناسایی و طبقه‌بندی جنگل‌های ایران به سفرهای علمی مختلفی در سراسر نقاط کشور پرداخت و مساحت جنگل‌های ایران را در آن زمان ۱۸ میلیون هکتار ارزیابی کرد.
یکی دیگر از خدمات پر ارزش ساعی، سازماندهی اداره جنگلبانی کشور بود. او برای نخستین بار قانون جنگلبانی و جنگل‌داری را به تصویب رساند و توانست جنگل‌های ایران را از تاراج متجاوزان نجات دهد. پس از آن کلاس‌های تخصصی آموزش عالی جنگل را دایر کرد تا کادر متخصص در امور جنگلبانی و جنگل‌داری تربیت کند. او بانی جنگلبانی نوین ایران، پایه‌گذار جنگل‌ها و مراتع کشور است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

باز کردن تصاویر landsat۵ در ENVI

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:پنجشنبه 22 خرداد 1393-04:39 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/wRQJr]
باز کردن تصاویر landsat۵ در ENVIداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سنجش از دور و پوشش همه تصاویر با استفاده از ENVI

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:چهارشنبه 21 خرداد 1393-11:38 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/AQgfS]

سنجش از دور و پوشش همه تصاویر با استفاده از ENVI

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مدل سه بعدی ENVI

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:سه شنبه 20 خرداد 1393-05:37 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/6mjst]

مدل سه بعدی ENVI
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مدیریت لایه های نمایش در ENVI

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:دوشنبه 19 خرداد 1393-06:36 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/n1tqL]

مدیریت لایه های نمایش در ENVI

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

توت

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:یکشنبه 18 خرداد 1393-09:03 ب.ظ

توت:


یک درخت قدیمی و یا تاریخی در اکثر کشورهای جهان که معمولا در هر کشوری دارای قدمت بیش از دویست ، سیصد سال است. دارای پوست زرد نارنجی بوده که از مشخصه‌های جالب آن در زمستان است (بیشتر در مورد درختان نهال و جوان). درختی است مقاوم و کم نیاز که در اکثر مناطق و آب و هوا رشد می‌نماید و حتی می‌تواند به ارتفاع تا 25 متر نیز برسد. بعضی از درختان توت فقط گلهای نر تولید نموده و بنابراین میوه نمی‌آورند. این نوع درختان به عنوان یک درخت زینتی سایه‌دار بسیار مناسب هستند.

تصویر

مشخصات گیاهشناسی

توت یکی از گیاهان دو لپه است. توت در گیاه شناسی معمول‌ترین گونه میوه گوشتدار یک تکه محسوب می‌شود که در آن تمام دیواره تخمدان درون یک پیرابر خوراکی به عمل می‌آید. تخمدان همیشه در قسمت زیرین گلها که دارای یک یا چند برچه درون یک پوشش نازک می‌باشند قرار دارند و دارای قسمتهای داخلی گوشتداری هستند.دانه ها درون گوشت مشترک یک تخمدان یک یا چند برچه‌ای محصور شده‌اند.

واریته‌ها

Morus.nigra دارای برگهای بزرگ و قلبی شکل که در خرداد و تیر تا شهریور میوه‌های تمشک مانند آن می‌رسند، که می‌توان به صورت تازه و یا برای ساخت مربا از میوه‌های آن استفاده نمود. این میوه‌ها معمولا تا سن درخت به چهار یا پنج سالگی نرسیده باشد ظاهر نمی‌شوند. واریته دیگر Morus.alba یا توت سفید است که اصل آن از چین بوده و به ارتفاع 20 - 18 متر می‌رسد و در همه جا می‌توان آن را یافت و در مقابل نوسان درجه حرارت مقاوم است که در هوای گرم و خشک سازگاری بیشتر نشان می‌دهد و در مقابل سرما و کم آبی نیز مقاوم است. واریته توت مجنون نیز وجود دار که در جوانی زیباست ولی با گذشت سن از فرم می‌افتد و شاخه‌های زیرین خشک می‌شوند. 
تصویر

جا و خاک مناسب

در هر نوع خاک ، در آفتاب یا سایه روشن به عمل می‌آید و چون سیستم ریشه سطحی و عمیق دارند لذا خاکهای عمیق و قوی و آهکی را ترجیح می‌دهد.

هرس

تا آنجا که امکان دارد هرس نکنید، مگر لازم باشد. در زمستان می‌توان شاخه‌های مرده را خارج نمود.

تکثیر

بذر از فروردین تا خرداد ماه بطور سطحی کاشته می‌شود و سپس آن را توسط شن‌کش با خاک مخلوط می‌کنند. (بهتر است قبلا میوه کامل را با ماسه بکوبید) بر روی آنها در شهریور می‌توان انواع مجنون ، توت سیاه معمولی و یا شاه توت را پیوند زد که در زمستان سال دوم قابل بهره برداری هستند. در پاییز یا اسفند در فضای بیرون می‌توان قلمه‌های 30 سانتیمتری آن را کاشت. با شاخه خوابانیدن نیز می‌توان اقدام به تکثیر نمود که در شهریور یا بهار انجام می‌شود. 


تصویر

استفاده غذایی و دارویی

میوه شیرین و مطبوع توت خوراک انسان و برگ آن خوراک کرم ابریشم است. میوه سفید توت را خشک کرده و این میوه‌های خشک با اینکه شیرین هستند اما برای ابتلایان به بیماری قند ضرری ندارند. میوه توت چه خشک و چه تازه خشکی دماغ را برطرف می‌کند و از دوستان کبد و طحال است. جوشانده پوست ریشه و برگ توت ادرار را زیاد می‌کند و شیره برگهای آن به عنوان تب‌بر و التیام دهنده زخم در گذشته استفاده می‌شد. عصاره برگ توت ضد سم قوی است. قند توت باعث چاقی نمی‌شود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :3
  • 1  
  • 2  
  • 3  


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic