حتی بلند‌ترین درختان هم از عقده خودبزرگ بینی رنج نمی‌برند، زیرا مقایسه وجود ندارد

ادامه اجرای طرح جنگلداری - تأیید یا تردید

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:دوشنبه 25 خرداد 1394-11:52 ب.ظ

مدیریت جنگل فاقد مرز و دیوار بین بهره برداران مختلف است و این نکته بر کسی پوشیده نیست. بهره برداران مختلف اعم از کسانی که اسم خود را  اکوتوریست می گذارند و می خواهند در جنگل راحت باشند و خوش بگذرانند و چه آنهاییکه معیشت وابسته به جنگل دارند.

در هرحال از بریز و بپاش زباله و یادگاری نوشتن بر تنه بی دفاع درخت تا آتش افروزی به بهانه مختلف... و تا سایر بهره برداری ها از جمله تعلیف دام و تهیه سوخت هیزم و همچنین بهره برداری در قالب طرح !

همه فعالیت ها با تبعات تخریب تصور می شود ، لابد شنیدید فلانی در بد مخمصه ای افتاده ! این ضرب المثل مدیریت فعلی در جنگل است. مدیریتی چند گانه ! مداخله گر!

پرحاشیه در چگونگی ادامه اجرای قرارداد دهساله !    

وقتی صحبت از تنفس بهره برداری از جنگل در قالب طرح جنگلداری به میان می آید، حتی ایده پردازان هراس از رها شدن مدیریت جنگل دارند. و همه قایل به این هستند که البته کاچی بهتر از هیچی است. اما واقعاً جنگلداری مدیریت برتر در مقطع کنونی دارای تجربه پنجاه ساله، یک بنگاه اقتصادی است و رها کردن و گذاشتن و گذشتن از طرح جنگلداری کار سختی است.

مدیریت غیرحرفه ای حاشیه های زیادی دارد، اما حق جنگل این است که بر اساس قانون جنگل یعنی تنوع زیستی در جنگل مدیریت منسجم بی حاشیه داشت باشد. شایسته نیست نسبت به توسعه مدیریت و ایجاد ظرفیت های مختلف در مساحت 1028000 هکتار از جنگل دارای طرح جنگلداری، از جمله حدود 7000 کیلومتر جاده  و 2114 نفر نیروی حفاظتی و حمایتی و مراقبتی کم توجهی کنیم.

جاده سازی بلحاظ انجام عملیات مکانیکی سنگین ایراد دارد. اما این ایراد در کنار برشمردن وجه مثبت احداث جاده از آن تعبیر شریان حیاتی جنگل می شود. همه یا هیچ نکنیم . نمی توان با باورهای اثبات نشده حکم اجرایی داد . با باورهای اثبات نشده خود کنار بیائیم.

سهم سرمایه گذاری دولت در بخش جنگل ناچیز است. مدیریت حرفه ای درگیر مسائل فنی و اساسی جنگل است.گفتمان او مدیریت حرفه ای با گفتمان غیر تخصصی آحاد جامعه زاویه دارد، به عنوان مثال مدیریت حرفه ای با طرح جنگلداری تهیه شده در سال 84  که با قرارداد سال 92 تحت اجرا درآمده و تا سال 1402 ادامه خواهد داشت مواجه است. با این نوع طرح ها چه کنم ! چه کند با شیوه اجرایی طرح هاییکه  برش اجرایی آنها حتی توسط استاد مسلم جنگلشناسی نیز اعلام نشده است و می فرمایند علم  این کار هنوز متولد نشده است. بنابراین شیوه غیر کلاسیک با برش های کلاسیک اجرا می شود و هیچ هدفی را دنبال نمی کند.

آسیب دیدگی نمی تواند بهانه قطع کردن باشد . بسیار فاجعه بار است که در توده طبیعی به دنبال بهانه ای برای قطع کردن درخت باشیم . درختانی را قطع کنیم که شاید به نقش آن در ساختار توده توجه نکیم . در بازدیدها برخی کارشناسان استدلال کنند ببین مهندس این کنده تا 3 متر از تنه توخالی دارد !

نقش مدیریت غیر حرفه ای سبب شد که جنگلداری بی محتوا شود. برنامه زمانی مکانی تحت الشعاع امکان برداشت قرارگیرد. یکی از کارشناسان از من پرسید ؟  اگر ایرادی هست بفرمایید تا اصلاح کنیم ! گفتم ایراداتی  زیادی در کارتان هست !  گفت مهندس پس بهره برداری را تعطیل کنید !

متوجه شدم کسی که عهده دار امر جنگلداری است . جنگلشناسی را فراموش کرده است.

برنامه ملی شرح خدمات تهیه طرح متناسب با برنامه ملی دستورالعمل تهیه طرح و بازنگری حدود 500 طرح جنگلداری کار مستمر سال اجرایی 93-94 در بخش جنگلداری است. این پاراگراف چه آسان نوشته می شود و تحقق این مهم چه کار حجیمی را می طلبد.

این کار سنگین باید با کارشناسانی انجام شود که حقوق آنها کمتر از 2 میلیون تومان و کار سخت آنها نه در پشت میز، بلکه با پالا و پایین رفتن از کوه ها و دره ها و فعالیت در هوای گرم و هوای سرد جنگل و زیر باران و برف و باد سهمگین ! 

باید در جنگل یک باد شدید را تجربه کنی تا بدانی، کار در شرایط سخت یعنی چه !

اما کارشناسان جنگل حتی سختی شرایط کارشان هم عادلانه نیست !

انجام هر یک از انواع مأموریت انها بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری طبق تعریف کارمزدی است یعنی مسئولیتی شبانه روزی دارند و باید نظارتی شبانه روزی داشته باشند !  اما نوع استخدام انها وقت مزدی است !  چه انتظاری دارید که با اضافه کار ناچیز و جبران خدمت بسیار ناقص  امانتداری به احسن وجه انجام شده باشد .

در هر حال نباید تردید کنیم ! جنگلداران امانت الهی و حقوق متعلق به نسل های مختلف در منابع طبیعی را خوب حفاظت کردند و مردم هم خدا وکیلی محافظ منافع خود بودند و تخریب منتسب به انها  گاهی عادلانه نیست. میزان اتکا به عرصه و اعیان منابع طبیعی در تراکم و مدت در واحد سطح بالا است.  اما شک نکنید قطع نظر از تخریب سوداگران زمین، همه تخریب های گسترده و لجام گسیخته توسط عناصر دولتی انجام شده و می شود.

بهزادانگورج
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جنگل زدایی در جهان از چشمان گوگل ارث

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:چهارشنبه 20 خرداد 1394-09:22 ب.ظ


جنگل زدایی در جهان از چشمان گوگل ارث

نقشه جدید گوگل از وضعیت جنگلهای جهان تغییرات ایجاد شده در روند جنگل زدایی را از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۲ به نمایش گذاشته است.

براساس گزارش CNN، گوگل ارث به عنوان ابزاری تعاملی و آنلاین در دسترس تمامی کاربران اینترنتی جهان بوده و کاربران میتوانند جزئیات زیادی از مناطق مختلف را با وضوح تصویری ۳۰ متر مشاهده کنند. این نقشه جدید نیز براساس این برنامه ایجاد شده و داستان درختان جهان را از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ بر اساس ۶۵۰ هزار تصویر ماهواره ای که توسط ماهواره Landsat7 به ثبت رسیده بازگو می کند.

در آن زمان زمین پوشش درختی به بزرگی مغولستان را از دست داد، تعداد درختان در این منطقه به اندازه ای بود که می توان فضایی ۶ برابر بریتانیا را مملو از درخت کرد.

به گفته ماتیو هانسن محقق دانشگاه مریلند که با کمک گوگل ارث توانست این نقشه را گردآوری کند، این اولین نقشه از تغییرات در بافت جنگل های جهان است که به صورت همزمان وضعیت را در سطح جهان و در سطح محلی به نمایش می گذارد.آنچه تدوین آن توسط رایانه ها به بیش از ۱۵ سال زمان نیاز داشت در عرض چند روز توسط موتورهای گوگل ارث تکمیل شد.

مطالعات محققان دانشگاه مریلند برروی داده های ماهواره ای نشان از تغییرات کلیدی در بافت جنگل ها از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ دارند. برای مثال دانشمندان دریافتند که طی این دوره، زمین ۲٫۳ میلیون کیلومتر مربع از جنگل های خود را به واسطه توفان، بیماری و آتش سوزی از دست داده است.

اما از سویی دیگر طی همین دوران ۸۰۰ هزار کیلومتر مربع به جنگل های زمین افزوده شده و همین امر، میزان خالص جنگل زدایی در زمین را به ۱٫۵ میلیون کیلومتر مربع رسانده است. 

بیشترین میزان بهبود در مبارزه با جنگل زدایی در برزیل مشاهده می شود زیرا این کشور توانسته در سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ جنگل زدایی را متوقف کند.. بالاترین میزان نابودی جنگل ها به کشورهای پاراگوئه، مالزی و کامبوج اختصاص دارد. همچنین میزان کلی جنگل زدایی در مناطق استوایی سالانه دو هزار و ۱۰۰ متر مربع افزایش داشته است.

قرار است این نقشه به صورت سالانه به روزرسانی شود و از آن برای ارزیابی میزان موثربودن برنامه مدیریت جنگلها استفاده شود. این نقشه درعین حال می تواند به گروه های حامی محیط زیست به کنترل عوارض جنگل زدایی از قبیل خطر نابودی گونه های زیستی، تغییرات جوی و میزان تراکم کربنی کمک کند.

منبع: همشهری آنلاین

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

غنا

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:جمعه 15 خرداد 1394-10:13 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/CUVTP]
غناداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دیدگاه بومی و سنتی در جنگل

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:یکشنبه 10 خرداد 1394-07:13 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/fjh35]
دیدگاه بومی و سنتی در جنگلداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جنگل زیبا

نویسنده :حسین آبکار
تاریخ:سه شنبه 5 خرداد 1394-10:05 ب.ظ

[http://www.aparat.com/v/MmGLU]
جنگل زیباداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic